منصور واعظی : چشمه حکمت

 

سخنرانی مهندس منصور واعظی دبیرکل نهاد در مراسم چشمه حکمت سالروز دیدار تاریخی کتابداران سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب - 21 تیر 1391

مهندس منصور واعظی، دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در مراسم سالروز دیدار رهبر معظم انقلاب با کارکنان و مدیران و کتابداران نهاد که در سالن همایش وزارت کشور برگزار شد، در حضور جمع زیادی از کتابداران و اعضای انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی کشور به ایراد سخن پرداخت که متن کامل سخنرانی وی در ادامه ارائه می‌شود.
روز 29 تیر امسال یادآور یک رویداد بزرگ و مبارک در تاریخ حیات «نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» است. 29 تیر اولین سالگرد شرفیاب‌شدن جمع کثیری از کارکنان و مدیران «نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» به محضر ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت‌ا... العظمی امام خامنه‌ای است. فرارسیدن سالگرد این توفیق بزرگ و پربرکت و به‌یادماندنی را به همه همکارانم در نهاد، تبریک می‌گویم.
بنده و همه کارکنان و مدیران در نهاد کتابخانه‌ها که در زمره سربازان گوش به فرمان حضرت امام خامنه‌ای هستیم، عمیقاً و صمیمانه و از دل و جان از آن رهبر فرزانه، ممنون و سپاسگزاریم که با درخواست ما برای زیارتِ ایشان موافقت کردند و مریدان و عاشقان جان بر کفشان در این مجموعه را به حضور طلبیدند و ما را از برکات انفاس قدسی ولایی و راهنمایی‌ها و رهنمودهای حکیمانه‌شان بهره‌مند ساختند.
ولی امر مسلمین جهان در آن دیدارِ به‌یادماندنی، با عنایتی خاص و لطفی بزرگوارانه، کتابداران را مورد تفقد قرار داده و از فعالیت‌های آنها قدردانی کردند. بی‌تردید، این عنایت حضرت آقا به کتابداران همچون نگینی درخشان در خاطره و حافظه و جان و دل کتابداران و همه کارکنان نهاد باقی خواهد ماند و به انجام وظیفه و ایفای نقششان، نورانیت و تقدس و برکت و تحرک خواهد بخشید؛ ان‌شاءا...
حضرت امام خامنه‌ای در شرفیابی کارکنان نهاد به محضر شریفشان، بر نقش و اهمیت کتاب تأکید کرده و فرمودند: «هرچه ما پیش برویم، احتیاج ما به کتاب بیشتر خواهد شد.» معظم‌له تصریح فرمودند که «جای کتاب را، هیچ چیزی نمی‌گیرد.» مقام عظمای ولایت امر، همچنین بر «اهتمام به کتاب» تصریح فرمودند. ولی امر مسلمین جهان در بیاناتشان بر این نکته تأکید کردند که «به کتاب بایستی اهتمام ورزید. اهتمام به کتاب در واقع، قوامش به اهتمام به کتابخوانی است. در جامعه باید سنت کتابخوانی رواج پیدا کند.»
رهبر فرزانه و حکیم انقلاب در بخشی از فرمایشاتشان به تبیین نقش و اهمیت وظیفه کتابداران پرداختند. مقتدا و مولای ما، نقش و وظیفه کتابدار را مهم و تأثیرگذار ارزیابی کرده و کتابدار را مرجعی برای راهنمایی مراجعه‌کنندگان به کتاب دانستند. حضرت آیت‌ا... العظمی امام خامنه‌ای در بخش دیگری از بیاناتشان درباره نقش و وظیفه کتابدار چنین فرمودند: «کتابدار صرفاً آن کسی نیست که خدمت آوردن و دادن کتاب را برعهده می‌گیرد، کتابدار می‌تواند منبع و منشأ و مرجعی باشد برای راهنمایی مراجعه‌کنندگان به کتاب.» ولی امر مسلمین جهان همچنین به ضرورت «تدوین برنامه‌های مطالعاتی برای قشرهای مختلف» اشاره کردند و اینگونه فرمودند: «یکی از چیزهایی که ما امروز خیلی احتیاج داریم، برنامه‌های مطالعاتی برای قشرهای مختلف است... مجموعه متصدیان امر کتاب - چه در وزارت ارشاد، چه در مجموعه کتابخانه‌ها - روی این مسئله باید کار جدی کنند، در بخش‌های مختلف، برای قشرهای مختلف، به شکل‌های مختلف، با تنوع متناسب، سیر مطالعاتی درست کنند.»
یکی دیگر از نکات بسیار مهم، در رهنمودهای مقام عظمای ولایت امر، روشنگری‌های ایشان درباره کتاب‌های مضر بوده است. حضرت امام خامنه‌ای در این خصوص خطاب به کارکنان نهاد چنین فرمودند: «لزوماً هر کتابی مفید نیست و هر کتابی غیرمضر نیست. بعضی کتاب‌ها مضر است.» ایشان در ادامه بیاناتشان به مسئولان نهاد و دیگر مجموعه‌های مرتبط با امر کتاب اینگونه رهنمود دادند که: «مجموعه‌ای که متصدی امر کتاب است، نمی‌تواند با اتکا به این فکر که ما آزاد می‌گذاریم، خودشان انتخاب کنند، هر کتاب مضری راوارد بازار کتابخوانی کند - همچنان که داروهای مسموم را، داروهای خطرناک را، داروهای مخدر را متصدیان امور این داروها آسان و بی‌قید در اختیار همه نمی‌گذارند، از دسترس دور نگه می‌دارند، گاهی هشدار می‌دهند - این یک خوراک معنوی است، اگر فاسد بود، اگر مسموم بود، اگر مضر بود، ما به‌عنوان ناشر، به‌عنوان کتابدار، به‌عنوان کتابخانه‌دار، به‌عنوان متصدی پخش - به هر عنوانی که با کتاب ارتباط دارد - حق نداریم این را در اختیار افرادی قرار دهیم که آگاه نیستند، ملتفت نیستند.»
بنده و همه همکاران در خانواده بزرگ «نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» باید به نحوی عمل کنیم که منویات و فرامین مقتدا و مولای ما و ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه‌ای دقیقاً و به طور کامل اجرا شده و محقق شود؛ به گونه‌ای که اگر بار دیگر توفیق زیارت حضرت آقا دست داد، ایشان از عملکرد ما راضی باشند؛ زیرا بی‌تردید رضایت حضرت آیت‌ا... العظمی امام خامنه‌ای از ما به معنایِ رضایت حضرت حجت(عج) و رضایت ائمه معصومین(ع) و از همه بالاتر، رضایت خداوند از ماست. ان‌شاءا... که با کار و تلاش مضاعف، شایسته چنین توفیقی شویم.
 
 
منصور واعظی
دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
 
/ 0 نظر / 21 بازدید