سید جواد معینی : استقبال از بخش کودک در کتابخانه های عمومی

استقبال از بخش کودک درکتابخانه های عمومی شهرستان کبودراهنگ روز شنبه جلسه ماهیانه فعالیت های فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کبود راهنگ و امور کتابخانه ها با حضور تعدادی از کارشناسان فرهنگی و حوزه کتاب تشکیل شد.

بنا بر گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان : سیدجواد معینی روز شنبه در جلسه ماهیانه فعالیت های فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کبود راهنگ و امور کتابخانه ها که با حضور تعدادی از کارشناسان فرهنگی و حوزه کتاب همراه بود اظهار داشت: شهرستان کبود راهنگ از لحاظ سرانه کتاب در رتبه سوم استان و از لحاظ استفاده از طرح «کتاب من» در رتبه نخست استان همدان قرار دارد.

وی با اشاره به بخش مجزای کودک در کتابخانه های کبود راهنگ که در بهمن ماه سال 1390 افتتاح شده بود افزود: بخش کتابخانه کودک در کتابخانه شهید اشرفی اصفهانی مورد استقبال کودکان قرار گرفته است و این امر باعث شده است تا امکانات بیشتری را در این فضا ایجاد کنیم .

وی با تاکید بر اینکه کودکان با داشتن یک فضایی کودکانه احساس راحتی بیشتری را در این فضا داشته اند گفت: پیش از این در فضایی که همه سنین حضور داشتند کمتر شاهد بودیم که کودکان هم حضور داشته باشند ولی با این فعالیت شاهد هستیم که کودکان در این غرفه حاضره شده و مشغول فعالیت هایی نظیر نقاشی و شنیدن قصه و خواندن کتاب می شوند.

رئیس امور کتابخانه های شهرستان کبود راهنگ با بیان این که در مرحله نخست راه اندازی بخش کودک در کتابخانه های کبود راهنگ مجموع منابع بخش مجزای کودک این کتابخانه ها شامل شش هزار عنوان کتاب می شود و بخش منبع از مخزن کتابخانه جداست، گفت: این بخش دارای میز و صندلی استاندارد کودک و کتاب برای سه رده سنی کودکان است و در بخش مستقل کودک کتابخانه ها با نقاشی هایی برای این گروه سنی و تزییناتی مناسب و زیبا آراسته شده اند تا بتوانند محیطی شاد را برای کودکان رقم بزنند.

وی در خصوص اهمیت بخش کودک گفت: ترویج کتابخوانی میان کودکان و نوجوانان، به معنای تلاش برای علاقه مند کردن آن ها به مطالعه و ایجاد عادت به مطالعه به عنوان یک برنامه ی روزانه است.

رئیس امور کتابخانه های شهرستان کبود راهنگ ابراز داشت: کسانی که به وضعیت زندگی و نیازهای کودک و نوجوان امروزی آگاهی دارند می دانند که کتاب امن ترین پناهگاه کودک و نوجوان است.

وی عنوان کرد: کودک امروزی خیلی زود دنیای کودکی را ترک می کند ولذا باید با توجه به اینکه امروزه کتاب در مقایسه با کامپیوتر و دنیای اطلاعات تازگی زیادی را برای جوانان ندارد لذا باید از دوران کودکی برای مطالعه و فرهنگ مطالعه برنامه ریزی کرد تا این یک عادت شود.
/ 0 نظر / 23 بازدید