متن سخنان دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در مراسم دیدار با رهبر معظم انقلاب

متن سخنان دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در مراسم دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی


صبح روز چهارشنبه 29 تیرماه 1390، جمع کثیری از کتابداران کتابخانه های عمومی سراسر کشور با مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای دیدار کردند. در این دیدار، مهندس منصور واعظی به نمایندگی از کتابداران کتابخانه های عمومی کشور سخنانی ایراد کردند که متن کامل آن به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
پروردگارا، بر محمد و آل محمد درود فرست و رهبر معظم انقلاب اسلامی را که معلمِ مجد و عظمت خاندان عصمت و طهارت در روزگار ماست، ‌از آسیب در امان بدار و ما را که در زمره سربازان وی هستیم بر صراط درستی و راستی، پایداری بخش تا بتوانیم در راستای پیروی از وی، ‌همواره آماده جان‌فشانی باشیم
رهبر معظم انقلاب اسلامی !
سلام و سپاس ما کتابداران را بپذیر! اعیاد مبارک شعبانیه را به حضرتعالی خجسته باد می‌گوئیم و از پیشگاه شما در این ایام مبارک، دعای خیر مسئلت داریم.
خداوند را شکر می‌گوئیم که دیدار شما را در این روز، نقطه عطف تاریخ کتابداران مقرر فرمود. نخستین دیدار کتابداران با مقام عظمای ولایت در این ایام گرامی، سرمایه‌ی منش و بینش این گروه از سربازان فرهنگی شما خواهد بود. سربازانی که با التزام به مولفه‌های هویت ملی و اعتقاد به ولایت مطلقة فقیه، ‌توانمندی خود را در راه دفاع از اسلام و انقلاب به کار انداخته و در راستای تحقق آرمان‌های بنیان‌گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی، تبعیت از مقام معظم رهبری را اصلی‌ترین رکن التزام و تعهد دینی و انقلابی خود می‌شمارند و مقابله با تهاجم فرهنگی غرب و استکبار‌ستیزی را وظیفه خود می‌دانند و بر آنند که به عنوان مشاورانی امین در جهت ارتقاء مطالعة مفید، کتابخانه‌ها را به محیطی امن و جذاب برای اعضا و مراجعان بدل کنند و جایگاه کتابخوانی را در برنامه اوقات فراغت مردم این مرز و بوم الهی ارتقاء بخشند.
این گروه از سربازان شما برآنند که آرمان آن مقام معظم را در عرصه بسط و نشر علاقه به کتاب و خواندن در میان توده‌های مردم با بهره‌گیری از تمامی توان خویش،‌ تحقق بخشند و حکمتی را که در پس ستایش آن پیشگاه از کتاب،‌ کتابخوانی و مطالعة نهفته است، در حد وسع خویش، ‌بر تمام ایرانیان خصوصاً نسل جوان و نوجوان این مرز و بوم آشکار گردانند و لزوم دانش‌اندوزی در تمام عمر را یادآور شوند به نحوی که تمام ایرانیان اهل خواندن باشند
رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی!
جمع حاضر بر آن است که مهمترین رسانة بشری یعنی کتاب را،‌ در عصر ازدحام رسانه‌های مختلف، ‌در سطح رقابتی مناسبی ارتقاء بخشد. بدون آنکه نسبت به دیگر منابع مطالعه همچون نشریات یا فضای مجازی، بازدارندگی نشان بدهد. بویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی که موظف است سنجش سرانه مطالعه را در کشور انجام داده و نظام جامع مدیریت مطالعه را به سامان رساند، بر آن است که با مشارکت‌خواهی گسترده، مردم اقشار مختلف را به همیاری برانگیزد و بحمدالله هم اکنون نیز نهاد کتابخانه‌های عمومی، نماد موفق متحقق شدن اصل 44 قانون اساسی، در حوزه فرهنگ است. نهاد کتابخانه‌های عمومی،‌ ضمن اصلاح در ساختارهای نیروی انسانی و انتخاب منابع با هدف ارتقای کیفی در حوزه تولید، تامین و انتخاب منابع برای کتابخانه‌ها، دانش تخصصی کارکنان و بالا بردن بصیرت سیاسی و فرهنگی آنها را در حد بضاعت خود به سامان رسانده است.
رهبر و مقتدایمان !
کتابداران کشور، قشری فرهیخته، با بصیرت، متدین و متعهد به امام و رهبری‌ و آرمانهای انقلاب‌اند و اهل غور و تدقیق نظر در کتاب. گرچه چشم جانشان را به نور معرفت روشن ساخته، اما چشم ظاهرشان را کم‌بینا ساخته است و سالها امید ایشان به نور گرفتن از جمال حضرت عالی بوده است تا بر روشنی دیده ظاهر نیز بیفزایند و نور باطن را جلایی دوباره ببخشند و اینک که رویایشان رنگ واقعیت گرفته ، شکرگزار درگاه خداوند و رهین منت حضرت‌تان‌اند و رجاء واثق دارند که استدعای یکایک کتابداران کشور که اختصاص زمانی برای دیدار سالانه با ولی امرشان است بی‌پاسخ نماند.
کتابدار، هرکجا باشد کتابدار است ودر قامت مشاوری امین به دنبال تامین منابع مخاطبانش و اینک که هزاران درخواست حاکی از نیاز صدها هزار عضو کتابخانه‌های عمومی به آگاهی یافتن از احکام شرعی مبتنی بر فتاوای معظم‌له است استدعا داریم با اجازه انتشار رساله توضیح‌المسائل خود یکی از پر‌مخاطب‌ترین و پر مراجعه‌ترین منابع کتابخانه‌ای در کشور را تامین فرمایید.
کتابداران حاضر، خود را سربازان مجد و عظمت تمدن ایرانی  اسلامی و کتابخانه‌هایشان را ستاد احیای هویت ایرانی- اسلامی (فرهنگ خودی) در سایه اوامر حضرت‌تان می‌دانند و گوش به فرمان دارند تاکلامتان را نقشه راه این معماری تمدن عظیم انسانی  الهی سازند.
بر شمردن دیگر فعالیت‌ها و مقاصد در شرف انجام،‌ دریغ کردن فرصت بهره‌مندی جمع حاضر از رهنمودهای قدسی معظم له خواهد بود. سخن کوتاه کرده و این مقال را با عرض سلام و سپاس مجدد به پیشگاه آن رهبر عظیم‌الشان و آرزوی طول عمر با برکت برای آن جناب در سایه الطاف حضرت ولی عصر‌(عج) به پایان می‌برم.

/ 0 نظر / 19 بازدید