مرکز اطلاعات منابع آموزشی اریک (‌ERIC )

مرکز اطلاعات منابع آموزشی اریک  (‌ERIC )

   مرکز  اطلاعات منابع آموزشی اریک  مستقر  در  ایالات  متحده آمریکا ، نوعی  نظام  اطلاع رسانی در حوزه آموزش و پرورش است . این مرکز را  اداره تحقیق اصلاح نظام آموزشی وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده در سال 1964 تاسیس کرده واز آن پشتیبانی می کند.

اهداف‌:

1)       تضمین دستیابی سریع به منابع انگلیسی زبان جهان درحوزه آموزش و پرورش

2)       تولید منابع جدید اطلاعاتی از طریق بررسی ، تلخیص ، و تجزیه و تحلیل منابع جاری اطلاعاتی

3)       ذخیره اطلاعات مربوط به پیشرفت های آموزشی ، یافته های پژوهشی و نتایح برنامه های نمونه در برنامه ریزی و فعالیت های آموزشی

ذخیره سازی اطلاعات با دو هدف انجام می گیرد: 1 – ایجاد پایگاهی جامع برای شناسایی مدارک جاری و مهم در هر حوزه یا مبحث مورد علاقه معلمان و سایر مراجعه کنندگان 2 – تسریع در دستیابی به مدارک بدون توجه به محل نشر آنها

فعالیت ها :

1-      فراهم آوری نظام و جامع گزارش های مجزا از هزارت منبع در ایالات متحده و منابع برگزیده که به زبان انگلیسی نوشته شده است

2-      انتخاب گزارش های جدید و مهم به منظور اشاعه آنها که در حال حاظر کمتر از یک سوم گزاش های جمع آوری شده از طریق نظام اریک اشاعه می گردد.

3-       چکیده نویسی و نمایه سازی گزارش  برای سهولت دسترسی کاربران

4-      انتشار ماهنامه پژوهش در آموزش و پرورش برای آگاه سازی کاربران

5-      پشتیبانی از نمایه نامه جاری نشریات آموزش و پرورش و

مشهورترین و مهم ترین محصول مرکز اریک ، پایگاه اطلاعات کتابشناختی است که سالهای 1966 تاکنون را پوشش می دهد. و بطور فصلی روزآمد می شود.منبع تعذیه این پایگاه دو چکیده نامه ادواری است که هر دو ماه یکبار منتشر می شود. عبارتند از : 1 – منابع آموزش و پرورش که شامل اسناد است 2 – نمایه نامه نشریات جاری آموزش و پرورش که مقالات نشریات را در بر می گیرد.

در حال حاضر  با افزوده شدن دو مرکز گردآوری و اشاعه اطلاعات شامل : کتابخانه مجازی اسک اریک و شبکه ملی اطلاع رسانی والدین . اریک دارای 18 مرکز اصلی گردآوری و اشاعه اطلاعات ، 11 مرکز فرعی گردآوری و اشاعه اطلاعات و 20 پیمانکار از بخش خصوصی است . هزینه اریک به وسیله اداره تحقیق و توسعه وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده تامین می گردد. کتابخانه مجازی آن متن کامل اسناد و مقالات را برای والدین و مربیان فراهم و میز مجازی مرجع امکان دیگری است که همکاری میان علاقمندان به ترویج و بهبود تعلیم و تربیت را میسر می سازد.

 

تاریخ آموزش و پرورش ایران

تاریخ آموزش و پرورش ایران از ایران باستان تا 1380 هجری شمسی ( با تاکید بر دوره معاصر )

همراه با معرفی کلیه وزرای علوم ، معارف ، فرهنگ و آموزش و پرورش 

تالیف : امان اله صفوی

نوبت چاپ اول :1383  - انتشارات رشد

437 ص.

در این کتاب اطلاعات مربوط به تحولات و دگرگونی های آموزش و پرورش از عهد باستان تا سال 1380 هجری شمسی با تاکید بر دوره معاصر فراهم آمده است . آن چه که بشر در گذشته آموخته و عمل و تجربه کرده است. اکنون یا در آینده  برای انسان های کنونی یا در هر دوره ای از حیات بشری مثمر ثمر واقع شده  و براعمال و اندیشه آنها اثر گذار است . چرا که تاریخ هر کشور به منزله پلی است که بین گذشته و حال ارتباط برقرار می کند و سبب می شود که انسان از تحارب مفید گذشتگان بهره گیرد و خطاها و اشتباهات آنان را تکرار نکند.

و از میان عواملی که تاریخ بشر را می سازند . آموزش و پرورش نقش برتری بر عهد ه دارد. زیرا انسان در تعامل دایمی خود با محیط و اجتماع ، فرهنگ بشری را می سازد و آن را از طریق آموزش و پرورش به نسل جدید منتقل می کند. و این فرآیند پویا و تکاملی بی وقفه ادامه می یابد تا در این رهگذر به مقامی برسد که .....

این کتاب در دو بخش و ده فصل آراسته شده است . با مضامینی همچون عوامل تاریخی ، اجتماعی و فرهنگی تاثیر گذار و تاثیر پذیر در آموزش و پرورش در عهد باستان و دوره اسلامی  - عوامل تاثیر گذار و تاثیر پذیر در آموزش و پرورش ایران باستان  -  هدف ها و خط مشی های آموزش و پرورش  - عوامل سازمانی و تشکیلاتی وزارت آموزش و پرورش تا تاسیس دارالفنون تا 1380 – سیر تحولات شورای عالی آموزش و پرورش – تشکیلات سازمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش که شامل سازمان های وابسته به وزارت آموزش و پرورش و .. است -   جایگاه تربیت معلم و آموزش صمن خدمت در نمودارهای سازمان مرکزی – نظام تحصیلی ایران از تاسیس دارالفنون تا سال 1380 – هدف های آموزش و پرورش از زمان تاسیس دارالفنون تا 1380 و...

 

دایره المعارف آموزش عالی

زیر نظر : دکتر نادر قلی قورچیان – دکتر حمید رضا آراسته – دکتر پریوش جعفری  و  به همت 130 نفر تالیف گشته است .

انتشارات : بنیاد دانشنامه بزرگ فارسی - سال انتشار : 1383 

2ج .

این اثر با هدف اینکه به عنوان  مرجع و مخزن ادبیات آموزش عالی جهت ایجاد زبان مشترک حرفه ای و تخصصی مدخلی برای تصمیم سازی ، اداره و توسعه نظام آموزش عالی و نهادینه کردن آن به عنوان یک حوزه تخصصی در کشو ر باشد و بتواند بخشی از آرمانهای آموزش عالی کشور را با توجه به واقعیتهای موجود خلق ، محقق و گسترش دهد و تسهیل کننده و شتاب دهنده توسعه پایدار در کشور باشد تدوین گشته است.

در صفحات مقدماتی کتاب مراحل تدوین دایره االمعارف آموزش عالی و همچنین اهم فعالیتها و تصمیات شورای علمی که به عنوان ناظر علمی بر امر تدوین دایره المعارف تشکیل شده آورده شده است که عبارتند از : تعیین حدود و ثغور علمی دایره المعارف ، تعیین شیوه طبقه بندی و سازمان دهی محتوا ، تعیین و تصویب مدخلها ، تعیین حجم مقالات ( تعداد کلمات هر مقاله ) ، تصویب راهنمای نگارش مقاله و رسم الخط نگارش مقالات ، تصویب شیوه های فراخوان و سفارش مقاله و مهلت و مدت آن ، تعیین شیوه داوری و داوران مقالات ، تصمیم گیری درخصوص آماده سازی نهایی دایره المعارف در دو مجلد.

 دایره المعارف آموزش عالی در مقولاتی همانند آسیب  شناسی و آسیب زدایی پژوهشی کشور ، آسیبهای فرهنگی و اجتماعی دانشگاهها ، آموزش از راه دور ، آموزش عالی و توسعه سیاسی ، اخلاق در آموزش عالی ، انجمنهای علمی ایران ، بحران هدفمندی ومعناگرایی درجسارهای علمی و دانشگاهی ،  برنامه ریزی درسی و نیروی انسانی

تصمیم ساز ی ، تفکر هوشمند در آموزش عالی ‌، شوراها در آموزش عالی ایران  ظهور صنایع دانش ، سرمایه گذاری در آموزش عالی  ، دانشگاه و مسئله اسلام شدن ، دانشگاه و گفتگوی تمدنها ، دانشگاه فرهنگ و توسعه ، فرهنگ دانشگاهی ، فرهنگستان زبان ادب فارسی  و دیگر مضامین ارزشمند و قابل طرح رقم خورده است  . همچنین این اثر به بررسی و توصیف 64 نظام آموزشی دنیا می پردازد.

این دایره المعارف دارای دو نمایه ، نمایه نام و نمایه موضوع نیز می باشد.

 

 آدینه بوک  ( دایره المعارف کودک و نوجوان  )WWW. Adinebook.com                                                 

این دایره المعارف به دو زبان فارسی و انگلیسی به دسته بندی موضوعات به شرح ذیل پرداخته است.

هنر ، بیوگرافی و خاطرات ، کودک و نوجوان ، تاریخ ، سلامتی – ذهن و بدن ، ادبیات و داستان ، خانواده ، مرجع ، مذهب و روحانیت ، خانه و باغ ، علوم ، سرگرمی ، قانون ، پزشکی ، فنی و حرفه ای ، طبیعت ، کمک درسی و کنکور ، ورزش ، 13 تا 19 سال شامل :  علمی تخیلی ، قانتزی و مهارت های اجتماعی می باشد.

در هریک از موضوعات بالا برای مثال هنر به مقولاتی همچون طراحی ، موزه ها و تاریخ هنر می پردازد. و یا در قمست ادبیات و داستان در خصوص رمان ، شعر ، مقاله و کلاسیک و ... اطلاعات کتابشناختی کتب مربوطه  را ارائه می نماید.

این دایره المعارف بخشی با عنوان فروشگاه اینترنتی دارد که می توان از طریق آن به خرید کتب پرداخت . همچنین پرفروش ترین کتب را معرفی می نماید. برای دسترسی به کتب  نیز بخشی با عنوان لیست ناشران در این دایره المعارف وجود دارد که بر اساس حروف الفبا تهیه شده است .

قابل ذکر است این کتاب در قطع پالتویی در 494 صفحه تهیه ونشر   پیام آزادی و  کتابهای پرنده می باشد.

 

از دایره المعارف های دیگر برای کودکان و نوجوانان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

نخستین دایره المعارف قرآنی کودک و نوجوان  www. Ettelaat. Com                   

دایره المعارف مدرسه ویژه کودک و نوجوا ن  www. Isffshop . com                      

دانشنامه                                                        www. jazirehdanesh.com                        

 

و همچنین بانک اطلاعات ادبیات کودکان  www. Iranak                            

و سایت اطلاع رسانی آموزش و پرورش                      www. Dmkh . ir         

و سایت های آموزشی            www. Mehranafkami. Com    

/ 0 نظر / 292 بازدید