دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور - مهندس واعظی

دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور:
35 درصد جمعیت کل کشور اصلاً مطالعه نمی‌کنند

خبرگزاری فارس: دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: در یک بهت و تعجب واقعی باید اذعان کرد 35 درصد کل کشورمان حتی یک دقیقه نیز در طی روز مطالعه نمی‌‌کنند.

خبرگزاری فارس: 35 درصد جمعیت کل کشور اصلاً مطالعه نمی‌کنند

منصور واعظی در حاشیه سفر به اردبیل در گفت‌وگو اختصاصی با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: سرانه مطالعه در کشورمان نسبت به 14 سال اخیر دو برابر رشد کرده است به طوری که ایرانیان هر روز وقتی را که برای خواندن اختصاص می‌دهند به 79 دقیقه رسیده است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: در فاصله کمتر از 14 سال در همه حوزه‌های مطالعه اعم از خواندن کتاب، مطالعه نشریات و فضای مجازی به دو برابر رشد دست یافته‌ایم ولی همچنان بخش قابل توجهی از جمعیت کشورمان اصلاً مطالعه نمی‌کنند.

وی بیان داشت: در این زمینه اقدام به راه‌اندازی ایستگاه‌‌های مطالعه کردیم که این ایستگاه‌های مطالعه در حقیقت قفسه کتاب است که عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود اردبیل را از لحاظ تاریخی تشیع، شکل‌گیری حکومت واحد شیعی و در جنگ تحمیلی دارای نقشی ممتاز و بی‌بدیل توصیف کرد و افزود: بنده این شهر را مقدس دانسته و به آن عشق می‌ورزم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یادآور شد: به خاطر این ویژگی‌ها همایش فصلی مدیران کل کتابخانه‌های عمومی کشور در سرعین برگزار شد و در این استان در یک ابتکار جالب گنجینه کتاب نویسندگان اردبیل به بهره‌برداری رسید.

منابع کتابخانه‌ای ایران 30 میلیون جلد است

واعظی در مورد اعضای کتابخانه‌ها گفت: تعداد اعضای کتابخانه‌های کشور با گذر از مرز 2.5 میلیون نفر به بیش از 2 برابر نسبت به اوایل دولت نهم که حدود 9 هزار و 500 نفر عضو داشتیم رسیده است.

وی تعداد کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی کشور را  30 میلیون جلد اعلام کرد و ابراز داشت: این رقم در سال‌های گذشته کمتر از 14 میلیون جلد بوده است.

این مسئول شوق‌انگیز‌ترین آمار را مربوط به افزایش سرانه مطالعه اعلام کرد و افزود: سنجش ما در سال 53 نشان می‌دهد این سرانه مطالعه دو دقیقه در روز بود که در سنجش 78 به هفت دقیقه رسید و در آخرین سنجش این رقم به 18 دقیقه و 41 ثانیه تنها در مطالعه کتاب رسیده است.

وی یادآور شد: قرار است همه ساله این سنجش اعلام شده و نتایج سنجش سال 90 نیز در روزهای آینده منتشر می‌شود.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پایان اظهار داشت: سرانه مطالعه در کشور اعم از نشریه، روزنامه، قرآن، ادعیه، کتاب و فضاهای مجازی 79 دقیقه است.

/ 0 نظر / 35 بازدید