wi fi و کتابخانه ها

کمتر از ده سال قبل، دسترسی به اینترنت نه تنها در خانه ها، بلکه در مراکز تجاری و سازمان ها نیز دسترسی به نوعی کالای لوکس محسوب می شد؛ اما اشتیاق و نیاز به آن، در اندک زمانی، اینترنت را به امری عادی مبدل نموده است؛ به طوری که اتصال به اینترنت با کمک مودم های آنالوگ و روش شماره گیری (Dial-up)، جای خود را به سرعت به خانوادة DSLها (XDSL) داد. به این ترتیب، کاربران بسیاری از خرید کارت های اینترنت زمان دار با سرعت های کم، اشغال بودن تلفن و بالاخره قطع شدن های فراوان، نجات یافتند.

زمانی که خدمات پهن باند یا «Broadband» جهت اتصال پرسرعت به اینترنت مطرح شد، استفاده از ADSL، با اقبال عمومی روبه رو شد؛ زیرا ADSL در حقیقت از همان سیم های مسی تلفن معمولی استفاده می کند و نیاز به نصب تجهیزات پیچیده ای ندارد. از آن جا که زوج سیم مسی تلفن شهری، محدودة فرکانسیِ 0 تا 2 مگاهرتز را پشتیبانی می کند و تنها 4 کیلو هرتز آن جهت تلفن شهری ثابت مورد استفاده قرار می گیرد، فن آوری ADSL می تواند از این فضای استفاده نشده، برای ارسال داده ها به طور همزمان و همراه با اطلاعات صوتی، بهترین بهره را ببرد و به عبارت ساده تر، از 4 کیلوهرتز پهنای باند، برای سیستم شماره گیری تلفن ثابت و از مابقی پهنای باند، برای اتصال به اینترنت و تبادل اطلاعات میان کاربر و مرکز خدمات ADSL، استفاده می شود.

ADSL را خط دیجیتال نامتقارن نیز می نامند؛ زیرا در فن آوری ADSL، سرعت دریافت داده، بیشتر از سرعت ارسال آن است. از طرف دیگر، ADSL  وابستگی شدیدی به مسافت میان کاربر با مرکز تلفن ارائه کننده خدمات ADSL دارد؛ به این معنا که هر قدر کاربر از مرکز تلفن، مسافت دورتری داشته باشد، سرعت و کیفیت ارتباط نیز کاهش می یابد. از این رو، فن آوری ADSL در مسافت های کمتر از 5 کیلومتر، مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما ویژگی های کارآمد آن سبب شده است تا استانداردهای دیگری نیز از ADSL ارائه شود.

در سال های 2002 تا 2007م. استاندارد ADSL2 و در سال 2008م. استاندارد ADSL2+ که سرعت های ارسال و دریافت بهتری در اختیار کاربران قرار می دادند، ارائه شدند.

ارتباط پرسرعت برای کاربردهای ویدئو کنفرانس و مولتی مدیا، استفاده از تلفن و یا دورنگار در کنار اینترنت و به طور عادی، راه اندازی آسان و سریع، اتصال به اینترنت بدون اشغال نمودن خط تلفن و بدون قطع اتصال و به طور دائم، امکان ایجاد شبکه های مجازی خصوصی (VPN)، ارتباط پرسرعت؛ بدون نیاز به شماره گیری و نیاز به حداقل تجهیزات (یک مودم ADSLبه همران یک splitter یا دستگاه تفکیک کنندة باند فرکانس صدا برای مکالمات تلفن از اطلاعات ADSL در محل کاربر و یک دستگاه Dsl access یا Multiplexer Dslam در محل شرکت ارائه دهندة خدمات)، از ویژگی های عمده فن آوری ADSL محسوب می شوند. با این حال، ADSL نیز همانند روش Dial – up، یک مشکل عمده دارد و آن محدودیت در جا به جایی است؛ زیرا شما مجبور هستید برای اتصال به اینترنت، همواره به خط تلفن، دسترسی داشته باشید. از طرف دیگر، کابل کشی های زیاد و طولانی نیز هم از نظر ظاهری چندان مناسب نمی باشند و هم در بسیاری مواقع، به ویژه در نقاط دور افتاده و یا صعب العبور، به دلیل صرف هزینة زیاد و افت کیفیت در مسافت های طولانی، امکان پذیر نخواهند بود.

از این رو، شیوة دیگری در استفاده از اینترنت، مطرح شد که در آن، پهنای باند بسیار بیشتری نسبت به آن چه که به وسیله سیم تأمین می شد، در اختیار کاربران قرار داده می شود. در این روش که به ارتباط بی سیم (Wireless)مشهور است، از امواج رادیویی، برای انتقال سیگنال، بین دو دستگاه، استفاده می شود و کاربر می تواند بر اساس نیاز خود، با پرداخت هزینه ای که با توجه به میزان پهنای باند تعیین می شود، از مزایای داشتن پهنای باند اختصاصی، بهره مند شود.

در این روش، تنها محدودیت در نظر گرفته شده، انتقال سیگنال ها در باند فرکانس مجاز اینترنت بی سیم است. باند فرکانس مجاز این خدمات در سراسر جهان، فرکانس های 4/2، 4/5 و 8/5 مگاهرتز است و شرکت های ارائه کنندة این خدمات، تنها می توانند خدمات خود را محدودة این فرکانس ها ارائه دهند. در این نوشته سعی شده راجع به Wi-Fi  و استفاده آ ن در کتابخانه مطالبی ارائه شود.

 

مفاهیمی در خصوص استفاده از تکنولوژی WIFI

اگر در فرودگاه، کافی شاپ، هتل و یا کتابخانه هستید، این شانس را دارید که درست در مرکز یک شبکه بی سیم قرارداشته باشید و در اوقات فراغت از اینترنت استفاده کنید. این روزها بسیاری از مردم برای اتصال کامپیوترهای خود در خانه، و حتی جهت اتصال یک سیستم به سایرکامپیوترها و حتی کامپیوترهای شهرهای دیگر از شبکه بی سیم، WiFi . آنها همواره  در تلاش اند که از تکنولوژی روز جهت دسترسی ارزان قیمت به اینترنت استفاده کنند. در آینده نزدیک، شبکه های بی سیم آنقدر گسترده می شوند که شما می توانید در هر نقطه ایی و بدون استفاده از سیم به شبکه دلخواهتان وصل شوید.سرزمین رایانه

 شبکه WiFi مزایای بسیار زیادی دارد که از میان آنها می توان به نصب و راه اندازی آسان آن اشاره کرد ولی در استفاده از این شبکه نیز باید مسائلی را در نظر داشت که به شرح زیر است.سرزمین رایانه

 

 

1.      نداشتن تداخل فرکانسی با مراکز دیگر.

2.      تأمین خط دید مستقیم بین مرکز مشتری (گیرندة خدمات) و مرکز ارائه دهندة سرویس که با کمک افزایش تعداد پایگاه های ارائة خدمات اینترنت بی سیم یا به کمک آنتن های ثابت، قابل تأمین است.

3.      تأمین امکانات سخت افزاری.

4.      ملاحظات امنیتی، برای جلوگیری از نفوذهای احتمالی، با افزایش امنیت شبکه و... .

خدمات اینترنت بی سیم در حال حاضر، به صورت استانداردهای متنوعی ارائه می شود. یکی از این روش ها، استفاده از شبکه های بی سیم، تحت استاندارد Wi – Fi می باشد. Wi – Fi که به اشتباه آن را مخفف کلمه «Wireless Fidelity» دانسته اند، در حقیقت، یک نام تجاری برای مجموعة استاندارد «IEEE802.llx» محسوب می شودWi –Fi   از امواج رادیویی استفاده کرده، می تواند اتصالات را در محدودة یک خانه، رستوران و یا کتابخانه، از تجهیزات سیمی و کابلی، بی نیاز کند

نحوه عملکرد  شبکه WiFi 

شبکه­های بی سیم درست مانند تلفن های همراه ، تلویزیون ها  و رادیوها از امواج رادیویی استفاده می­کنند.  در واقع، ارتباطات در کنار شبکه بی سیم بیشتر شبیه به ارتباطات رادیویی دو طرفه است که در این فرایند اتفاقاتی شکل می­گیرد که عبارتند از:

1.      آداپتور بی سیم کامپیوتر سیگنال های رادیویی را ترجمه و آنها را با استفاده از آنتن انتقال می­دهد.

2.      روتر بی سیم سیگنال و رمزگشا  را دریافت می کند. این  روتر اطلاعات را از طریق اینترنت و با استفاده از ارتباط  فیزیکی، رابط سیمی اترنت ارسال می کند.

 این روند بطور معکوس نیز انجام می شود، با دریافت اطلاعات از اینترنت، آنها را به سیگنال های رادیویی ترجمه و به آداپتور بی سیم کامپیوتر ارسال می کند.سرزمین رایانه

عملکرد امواج برای داشتن ارتباط موثر بی سیم  بسیار شبیه به پیامهای رادیویی بکاررفته در دستگاه های مخابراتی مانند واکی تاکی، تلفن های همراه و وسایل دیگر می باشد. آنها می­توانند امواج رادیویی را دریافت و ارسال کنند. اگر بخواهیم بصورت علمی تر به این مسئله بپردازیم بدین گونه است که در این  فن آوری ، ابتدا یک مبدل بی سیم (یک قطعه رایانه ای) اطلاعات را به سیگنال های رادیویی ترجمه کرده، سپس آنها را از طریق آنتن، ارسال می کند و در طرف دیگر، یک روتر (مسیریاب) بی سیم سیگنال ها را دریافت و پس از رمزگشایی، آنها را به اطلاعات قابل فهم برای یک رایانه، تبدیل می کند.

این اطلاعات با استفاده از یک اتصال سیمی اترنت، به اینترنت فرستاده می شود. در حقیقت، فن آوری، Wi – Fi، قادر است اطلاعات را از شکل صفر و یک، به حالت امواج رادیویی درآورده، منتقل کند. اطلاعات با کمک امواج رادیویی Wi – Fi با فرکانس بالای 4/2 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز، منتقل می شوند که این به مراتب بالاتر از فرکانس امواج رادیویی تلویزیون و تلفن های همراه است و در نتیجه، به کمک فرکانس بالاتر، اطلاعات بیشتری نیز منتقل می شود.

همان طور که گفته شد، امواج رادیویی Wi – Fi از مجموعه استاندارد 802.llx استفاده می کند که شامل زیر مجموعه های زیر است:

الف) 802.lla با فرکانس 5 گیگاهرتز و با سرعت بالاتر و تداخل امواج کمتر.

ب) 802.llb با فرکانس 4/2 گیگاهرتز که کندترین و ارزان ترین استاندارد در این مجموعه است.

ج) 802.llg با فرکانس 4/2 گیگاهرتز که سرعت انتقال اطلاعات در آن، از 802.llb مقداری بیشتر است.

به هر حال، Wi –Fi سرویس های خود را در محدودة شبکة محلی و در فاصلة 30 تا 100متر، ارائه می دهد و چون از فرکانس های عمومی بهره می گیرد، همواره امکان اختلال در سرویس Wi – Fi وجود دارد.

تفاوت امواج رادیویی WiFi با سایر امواج

 اما امواج رادیویی WiFi با سایر امواج های معمولی تفاوت قابل توجهی دارند. این امواج قادرند: ایانه
• در فرکانس­های 2.4 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز ارسال شوند. این فرکانس بطور قابل توجهی بالاتر از فرکانس­های بکار رفته در تلفن­های همراه ، دستگاه­های واکی­تاکی و تلویزیون می­باشد. فرکانس بالاتر این امکان را می دهد تا سیگنال­ها اطلاعات بیشتری انتقال دهند.

• فرکانس­های شبکه بی­سیم از استانداردهای شبکه 802.11  استفاده می­کنند که در انواع مختلفی ارائه می­شوند.سرزمین رایانه

• شبکه 802.11a  که با سرعت 5 گیگاهرتز کار می­کند قادر است 54 مگابیت اطلاعات را درهر ثانیه انتقال دهد. این شبکه همچنین از انحراف فرکانس orthogonal چندگانه (OFDM)  پشتیبانی می­کند، این قابلیت فناوری کدینگ کارآمدیست که سیگنال­های رادیویی را قبل از دسترسی آنها به گیرنده به چندین زیر سیگنال تقسیم می شوند.  این امر به تدریج اختلال در سیگنال را نیز کاهش می دهد.
• شبکه 802.11b  که کندترین، ارزان ترین شبکه استاندارد است. از آنجاییکه کم هزینه بودن این شبکه موجب محبوب آن شده است، اما اکنون مانند سایر شبکه­های استاندارد پرسرعت­تر که چندان گران نیستند، محبوبیت کمتری پیدا کرده­است.  پروتکل 802.11b اطلاعات را با فرکانس 2.4 گیگاهرتز انتقال می دهد. این پروتکل می تواند تا سرعت 11 مگابیت در ثانیه اطلاعات را کنترل کند، همچنین از امواج انرژی (complementary code keying (CCK  جهت افزایش سرعت آن استفاده می­کند.

• شبکه 802.11g قادر است اطلاعات را مانند پروتکل 802.11b با سرعت 2.4 گیگاهرتز انتقال دهد، با این حال خیلی سریع­تر عمل می­کند. این استاندارد می­تواند در هر ثانیه 54 مگابیت داده را انتقال دهد. بنابراین عملکرد این شبکه سریعتر است چراکه مانند پروتکل 80.211a از همان کدینگ OFDM استفاده می کند.

• شبکه 802.11n جدیدترین استانداردیست که به طور گسترده  قابل دسترس می باشد. سرعت این استاندارد به طور قابل توجهی بهبود یافته است. به طور مثال، اگر چه شبکه 802.11g به طور نظری 54 مگابیت داده را در ثانیه انتقال می دهد، این مقدار سرعت بخاطر تراکم شبکه 802.11n  تنها  به سرعت های واقعی حدود 24 مگابیت در ثانیه می رسد. با این حال، طبق گزارشات رسیده این شبکه می تواند به سرعت بالا 140 مگابیت در ثانیه برسد.سرزمین رایانه

• سایر استانداردهای 802.11  بر برنامه های کاربردی خاص شبکه های بی سیم متمرکزند مانند شبکه های گسترده (WANs) که در داخل وسایل نقلیه سنگین و یا تکنولوژی های مدرن بکار برده می شود. این شبکه ها به شما اجازه می دهد تا بطوریکپارچه از یک شبکه بی سیم به شبکه بی سیم دیگری جابجا شوید.سرزمین رایانه

• امواج WiFi می توانند داده ها را بر روی هر یک از سه باند فرکانس منتقل کنند یا می توانند به سرعت  بین باندهای مختلف "تغییر فرکانس" دهند. تغییرفرکانس باعث کاهش اختلال در سیگنال می شود و این امکان را می دهد تا از چندین دستگاه ارتباط بی سیم بطورهمزمان استفاده کنید.

 

تا زمانیکه همگی شبکه ها آداپتورهای بی سیم دارند، دستگاههای مختلف می توانند برای اتصال به اینترنت از یک روتر استفاده کنند. اگرچه این اتصالات بسیار مطلوب، کاملاً نامرئی و نسبتا قابل اطمینان هستند، با این وجود، اگر روتر عملکرد ناموفقی داشته باشد و یا اگر تعداد بسیاری از مردم بطورهمزمان سعی در استفاده از برنامه های کاربردی با پهنای باند بالا کنند، دچار اختلال سیگنال خواهند شد و یا ارتباط شان قطع خواهد شد.سرزمین رایانه

سایر شبکه های بی سیم استاندارد:رایانه

یکی دیگر از استانداردهای شبکه بی سیم، که البته نسبت به بقیه اندکی تفاوت دارد، شبکه 802.15 نام دارد که برای شبکه های بی سیم شخصی منطقه (WPANs) استفاده می شود. این شبکه شامل دامنه بسیار کوتاه است و در ساخت فناوری بلوتوث از آن استفاده می کنند.سرزمین رایانه

وای مکس یا استاندارد 802.16 یکی دیگر از شبکه های بی سیم است که به نظر می رسد تلفیقی از مزایای اینترنت پرسرعت و بی سیم را دارا می باشد. وای مکس قابلیت اتصال به اینترنت پرسرعت بی سیم را در مسافتهای بسیار طولانی فراهم می کند.


شبکه های خانگی

 

 

 


اگرشما هم جزو کسانی هستید که مجبورید از خطوط تلفن و یا خطوط پر سرعتی که بهکامپیوتر شما از طریق یک سیم متصل می شوند ، و  امکان ارتباط شما را بااینترنت فراهم  می آورد ، هستید ، استفاده از یک شبکه بی سیم با فعال کردنامکانWIFI  میتواند ، طعم خوش آزادی را به شما هدیه دهد. در واقع WIFI یکمکانیسم برای اتصال به شبکه های بی سیم است که در دستگاههای الکترونیکیقرار داده شده است.
وقتی شما یک laptop  داشته باشید و امکانات WIFI آن  را راه اندازی نمائید ،می توانید در اینترنت گشت و گذار کنید ، ایمیل هایتان را پاسخ دهید وویدیو ها و موزیک های مورد علاقه تان را به اشتراک بگذارید ، بدون اینکهمحدود به استفاده از یک فضای خاص در منزلتان باشید.

در طول دهه اخیر محبوبیت شبکه های بی سیمخانگی به صورت شگفت انگیزی بالا رفته است و محصولات زیادی برای راه اندازییک شبکه خانگی در دسترس قرار گرفته است ، ولی برای اینکه بدانید از چهوسیله ای و در کجا باید استفاده کنید ، لازم است اطلاعات پایه ای را درمورد شبکه های بی سیم بدانید.

اگر بخواهیم به صورت هوشمندانه ای وارد مبحث شبکه های بیسیم شویم ، لازماست شما چند مفهوم پایه ای را بدانید که یکی از آنها(Service Set Identifier) SSID   یا نام شبکه است ، در واقع SSID  یک دروازه برای ورودبه یک شبکه بی سیم است و این در واقع اغلب تنها چیزی است که شما برایبرقراری ارتباط و تبادل اطلاعات به آن نیاز دارید.

مفهوم دیگر ، مفهوم کانالهاست ، همانطور کهامواج رادیویی روی کانال های مختلفی در دسترس هستند، شبکه های پشتیبانیکننده تکنولوژی WI-FI هم از از امواج رادیویی با طول موج متفاوت برای تبادلاطلاعات استفاده می کنند.

انتخاب تجهیزات مناسب بسیار گیج کننده است . آسانترین راه این است که بدانید در یک شبکه مبتنی بر WIFI، دو مدل تجهیزاتداریم :access pointsسرویس دهنده ها و clients: سرویس گیرنده ها.

به صورت عمومی یک access point  هسته اصلیشبکه شماست که به صورت فیزیکی با یک رشته سیم به شبکه متصل می شود و تمامتنظیمات شبکه شما مانند موج رادیویی ، key security  و SSID بر روی آن تنظیمخواهد شد .بر اساس یک تعریف بسیار ساده ،یک Access point یک وسیله اتصالاست که یک شبکه بی سیم را به شبکه مبتنی بر سیم وصل میکند. سرویس گیرنده هاتجهیزاتی هستند که با قرار گرفتن در محدوده امواج رادیویی ، این فرکانس هارا دریافت میکنند و می توانند از انواع کامپیوتر ها ،لپ تاپ ها، تبلت ها،گوشی های تلفن همراه و یا حتی پرینتر هایی که از مکانیسم WI-FI پشتیبانیمیکنند ، باشند.یک سرویس گیرنده باید به SSID  یک Access point  دسترسیداشته باشد ، تا بتواند بر اساس تنظیمات امنیتی در نظر گرفته شده به آنمتصل شود.
لازم است بدانید در راه اندازی یک شبکه بیسیم در داخل منزلتان ، بهترین راهبرای کنترل کسانی که
به شبکه شما متصل میشوند ، قرار دادن security key برروی access point  است تا در هنگام وصل شدن هر سرویس گیرنده ، این رمز رااز آن درخواست نماید.
درخصوص استفاده از این شبکه ها در مکان های عمومی مانند کتابخانه ها وفرودگاه ها و ... ، معمولا این رمز وجود ندارد و فقط اطلاع از SSID  برایاتصال به access point کافی است ، در این گونه استفاده ها ، باید به مواردامنیتی سرویس گیرنده توجه ویژه ای داشته باشیم ، مانند به روز بودن آنتیویروس ها و با فعال بودن firewall.
با توجه با قابلیت های شبکه های بیسیم ، استفاده از آنها به صورت فوقالعاده ای در حال افزایش است ولی همیشه این سیگنالهای لازم برای اتصالهستند که نگرانی هایی را ایجاد می کنند و ممکن است در بعضی از مکانها ، اینسیگنالها امکان یک اتصال خوب را فراهم نکنند ،ولی می توان با در نظر گرفتنموارد ساده ای ، این سیگنال ها را تقویت کرد.
یکی از مهمترین آنها این است که access point  را در مکانی قرار دهید کهبیشترین استفاده از لب تاپ را در آنجا دارید.به طور مثال در یک خانه معمولی، بهترین مکان برای استفاده مناسب می تواند مکانی در وسط منزل باشد.مسئلهدیگر ارتفاعی است که access point  در آنجا قرار می گیرد .قرار گرفتن درسطحی نزدیک زمین باعث می شود فرکانس ها تحت تاثیر منفی مبلمان ، وسایلالکترونیکی و یا حتی انسانها قرار بگیرند.پس بهتر است آن را بر رویکتابخانه قرار دهید و یا روی دیوار نصب کنید تا افزایش سیگنال ها را بهصورت معجزه آسایی احساس کنید ولی باید بدانید استفاده از یک access point  در یک منزل چند طبقه ،پیچیدگی ها و مشکلات زیادی را برای شما ایجاد می کند.

سومین مسئله ،استفاده از دیگر وسایل بی سیمدر منزل است مانند تلفن های بی سیم ، موس و کی برد بی سیم و یا حتیاستفاده از Bluetooth  .ممکن است سیگنال های این وسایل با سیگنال های access point  در هم تداخل ایجاد کنند و تاثیر منفی بر روی هم بگذارند ،بیشتر access point  ها به کاربران اجازه می دهند ،کانال سیگنال را تغییردهند و این باعث می شود تاثیر دستگاههای دیگر کمتر شود.
در انتها باید یادآور شد که امروزه با پیشرفت روز افزون شبکه های بی سیم وتجهیزات آن ، قابلیت انعطاف و اطمینان ، سرعت و امنیت در این شبکه هابالاست.

 

 

 

 

 بحث

با داشتن اطلاعات فوق حال سئوال این است که در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی چه خدماتی را می توان ارائه داد و این خدمات را بر پایه کدام زیرساخت باید بنا نهاد؟

آیا میتوان از شبکه بی­سیم در مراکز اطلاع رسانی استفاده نمود و این شبکه بی سیم چه امکاناتی را به ارمغان خواهد آورد و چه هزینه ای را در بر خواهد داشت ؟

به نظر من جهان به سمت تکنولوژی بی سیم پیش میرود و از طرفی تامین و نگهداری این شبکه ارزان تر از شبکه های سیمی است پس در مراکز اطلاع رسانی بهتر است از زیر ساخت شبکه بی سیم برای خدمت رسانی به مراجعین استفاده کنیم . در زیر خدماتی آرمانی را به صورت فهرست وار خواهیم آورد:

1) طراحی و ساخت برنامه ای جهت ارتباط با مراجعین از طریق Wi-Fi

این ارتباط شامل:

 اعلام تازه های کتابخانه از طریق Bluetooth  به موبایل مراجعین

اعلام رویدادهای آتی ( مانند همایشها ، کارگاههای عملی ، سمینارها ...)

اعلام دیرکردهای منابع به امانت رفته

2) ارائه منابع قابل جستجو کتابخانه از طریق شبکه داخلی بی سیم به جامعه کتابخانه

مراجعه کننده میتواند با کامپیوتر قابل حمل خود ( لب تاپ ) از طریق بی سیم به شبکه کتابخانه و منابع قابل جستجو آن دسترسی داشته باشد.

3) ارائه اینترنت رایگان از طریق شبکه بیسیم

مراجعه کننده میتواند با کامپیوتر قابل حمل خود ( لب تاپ ) از طریق بی سیم به اینترنت دسترسی داشته باشد.

5) با راه اندازی شبکه MESH  میتوان تمام خدمات فوق را بدون حضور مراجعه کننده در مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه ارائه داد.

4) از طریق   Wi-Fiو امواج رادیویی  میتوان تجهیزات RFID  را راه اندازی کرد که خود مستلزم تهیه تجهیزات خاصی است و توضیحات راجع به تکنولوژی فوق از حوصله این تحقیق خارج است .

 نتیجه گیری و پیشنهادات

با توجه به بودجه کم مراکز اطلاع رسانی و کتابخانه ها تمام پیشنهادات فوق منوط به داشتن بودجه  و همچنین برخورداری از نظرات مثبت مسئولین است و بدون این دو ، هیچکدام از پیشنهادات عملی نخواهد شد.

فهرست منابع

·       شرکت طلیعه ارتباطات پارسیان

·        مرکز فناوری اطلاعات و ا رتباطات دانشگاه الزهرا

·        مرکز فناوری اطلاعات  و ارتباطات

  ·        http://ict.alzahra.ac.ir/tabid/345/articleType/ArticleView/articleId/457/---WIFI.aspx

 

/ 0 نظر / 55 بازدید