وظایف نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

وظایف نهاد کتابخانه‌ها در سال جدید

سال 1390 سال دستاوردهای بزرگ و موفقیت‌های شگرف بود؛ سالی که با وجود سخت ترین تحریم‌ها و پیچیده ترین فشارهای اقتصادی، برگ های زرین متعددی در کارنامه ظفرنمون پیشرفت‌های علمی و اقتصادی ملت ما ثبت گردید و بر درجات و مراتب عزت ملی و استقلال و سربلندی ملت و نظام اسلامی به میزان زیادی افزوده گردید. آنچه در سال گذشته رخ داد برای چندمین بار این حقیقت بزرگ را به اثبات رساند که تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی با همه سختی‌ها و دشواری‌هاشان می‌توانند فرصت‌های بزرگی باشند که ملت ما را نیرومندتر کرده و رشد اقتصادی ما در مسیر خودکفایی کمک موثر نمایند.
در سال جدید نیز همچون گذشته در پرتوی رهبری‌های ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت ا... العظمی امام خامنه‌ای زنجیره این موفقیت‌ها و دستاوردهای بزرگ ان‌شاا... - تداوم خواهد یافت و رهبر حکیم انقلاب سال 1391 را «سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نامیدند و این نام‌گذاری در ذیل نام گذاری‌های مربوط به دهه پیشرفت و عدالت قرار دارد و در ادامه نام گذاری‌های سه سال گذشته است و همه آنها در مجموع به عنوان یک منظومه در ذیل اهداف دهه چهارم انقلاب ( دهه پیشرفت و عدالت ) قرار می‌گیرند. با توجه به نام گذاری سال جاری توسط حضرت امام خامنه‌ای، باید دید که نهادها و دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف در ارتباط با شعار امسال چه وظایفی بر عهده دارند؟
اما قبل از پاسخ دادن به این پرسش، به یک نکته مهم باید توجه کرد؛ و آن نکته این است که درست است که مجموعه نام گذاری‌های چند سال اخیر و نیز به طور مشخص نام گذاری سال جاری در نگاه اول یک نام گذاری اقتصادی است، اما حقیقت این است که این شعارها و نام گذاری‌ها که در واقع صرف شعار نبوده بلکه فراتر از آن ، دستور العمل و راهبرد همه دستگاه‌های حکومتی و دولتی و مردم در یک سال مشخص و نیز سال‌های پس از آن هستند، درباطن خود یک وجه برجسته و بسیار پررنگ فرهنگی دارند و به طور خاص در قلمرو فرهنگ عمومی قابل تحقق هستند. براین اساس طبیعتاًهمه دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی در حوزه فرهنگ عمومی، در خصوص پیشبرد این راهبرد و انجام وظایف و تکالیف مرتبط با آن مسئولیت دارند و از منظر فرهنگ عمومی ، انجام این تکالیف و وظایف در چارچوب تغییر گرایش و رفتار عمومی آحاد و خانواده‌ها و سازمان‌ها تعریف می‌شود.
ما در نهاد کتابخانه‌های عمومی همچون دیگر سازمان‌ها و دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی کشور درخصوص فرمایشات و رهنمودها و فرامین مقام عظمای ولایت امر، دارای تکالیف و وظایفی هستیم. به طور مشخص ، نهاد نیز همچون دیگر دستگاه‌های فرهنگی باید در راستای ترویج و تقویت فرهنگ وجدان کاری ، فرهنگ استفاده از کالای تولید داخل به جای کالای خارجی، فرهنگ حمایت از کار و سرمایه ایرانی ، فرهنگ صرفه جویی و نیز ترویج فرهنگ انضباط کاری و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی به نحوی که کالای تولید داخل به لحاظ استاندارد فنی دارای طراز بالایی از مشابه خارجی آن باشد ، فعالانه و جدی و مصمم حرکت نماید.
درخصوص آنچه گفتیم و درجهت حرکت در مسیر پیشبرد اجرایی راهبرد تعیین شده توسط ولی امر مسلمین جهان برای سال جاری، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به طور مشخص این وظایف و تکالیف را برعهده دارد:
1 – باید کتاب‌ها و نشریات و متونی که در حوزه‌های مرتبط با شعار امسال در کشور تولید شده یا می‌شود برای تمام کتابخانه‌ها تهیه و تامین گردد.
2 – در آن دسته از موضوعات یا زمینه‌ها که کتاب‌ها و نشریات و منابع مورد نیاز وجود ندارد باید اقدام به تولید محتوا کرد و در این جهت گام برداشت.
3- بخش زیادی از مسابقات کتاب خوانی سال جاری با محوریت شعار سال طراحی و اجرا شود.
4- باید در زمینه تبلیغ برندهای مربوط به کالای تولیدی ایرانی، خصوصا برندهای مشهور و معتبر و فعال و ترجیحاً دیرپای ایرانی که سابقه طولانی چند دهه‌ای نیز دارند ( در حوزه‌های مختلف پوشاک، مواد غذایی، تولیدات صنعتی و بهداشتی و خصوصاً فرهنگی و... ) دست به اقدامات گسترده‌ای زد تا آنها را به جامعه شناساند. یکی از راه‌های مؤثر در پیشبرد این هدف، نگارش کتبی در خصوص این برندها و ویژگی‌های تولیداتشان و نیز معرفی مدیرانشان و ارائه گزارشی از زندگی نامه این مدیران و سیر حرکت آنها در مسیر تولید و تاسیس کارخانه‌ها و فراز و فرودهای کاری و شخصی شان به صورت جذاب می‌باشد. این امر می تواند موجب پیدایی شناخت پایدار و ارتباط عاطفی میان مردم و تولیدکننده‌های ایرانی گردد.
5 – در قلمرو فعالیت ناشران نیز می‌توان تعداد زیادی از ناشران قدیمی و نیز ناشران خصوصی متدین و فعال در عرصه مختلف را شناسایی کرده و به تالیف کتاب‌ها و جزوات تبلیغی و روشن گر در خصوص پیشینه و فعالیت آنها پرداخت و آنها را در فضای فرهنگ عمومی به مردم شناساند و موجب رونق فعالیت آنها نیز گردید. در عین حال که در بسیاری موارد می‌توان برندهای انتشاراتی‌ها از طریق شناساندن فعالیت‌ها و خدمات آنها به برندهای معروف و مورد استقبال جامعه بدل کرد.
6 – به منظور گسترش فرهنگ حمایت از کار کارگر ایرانی و حمایت از سرمایه ایرانی باید به نگارش و انتشار کتاب‌های تحقیقی و پژوهشی مختلف در خصوص تاریخچه تولیدات و صنایع بومی و سنتی در ایران در سده‌ها و اعصار پیشین و نیز در دویست ساله اخیر پرداخت. با توجه به پیوند تنگاتنگ و بسیار نزدیک صنایع بومی ما ( اعم از صنایع غذایی، صنایع دستی و...) ما با آداب معنوی و تعلقات دینی، تبیین ماهیت و بیان تاریخچه این صنایع و مطرح کردن گسترده آنها در عرصه‌های مختلف اجتماعی، موجب تقویت حس و حال معنوی در فضاهای تولیدی ما نیز می‌گردد و از جهاتی و تا حدود زیادی می‌تواند بر وجوه خشک و از خود بیگانه و مکانیکی صنعت مدرن تاثیر گذاشته و صبغه‌ای لطیف و معنوی به فضای کار و تولید ببخشد.
7 – کار مهم دیگر در حوزه تولید محتوا با کمک اساتید قرآن و حدیث تدوین و تبیین و تشریح آیات الهی و سخنان معصومین (ع) در این موضوع و ترویج و تبلیغ آن است.
8 – یک کار بسیار مهم دیگر، تولید کتاب ها و جزوات و نشریات عمومی و تخصصی و نیز تهیه و تامین منابع مورد نیاز در خصوص ترویج هویت ملی ایرانیان آنگونه که در سند هویت ملی ایرانیان ارائه گردیده است، می باشد. بنیان و جوهر هویت ملی ایرانیان، یکتاپرستی و ولایت مداری است که امروز تبلور عینی خود را در نظام ولایت فیقه نشان می دهد و از این طریق، در مسیر بستر سازی برای ظهور گام بر می دارد.
انشا ا... این مهم باید به صور و انحاء و اشکال مختلف توصیف و تبیین و حلاجی گردد و با توجه به خصوصیات متنوع و مختلف مخاطبین در سطوح مختلف و با زبان‌ها و بیان‌های متنوع در جامعه توریج گردد و موجب تقویت حس خودباوری (در چارچوب ایمان به اسلام و تشیع و ولایت مداری و انتظار) گردد و از این منظر اجتماع را ارتقا بخشد. تحقق این امر گام بسیار بزرگی در مسیر پیشبرد راهبرد مشخص شده از طرف ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه‌ای است.
از همه همکاران عزیز انتظار دارم پیشنهادهای خود را برای تحقق بهتر راهبرد سال در کتابخانه‌های عمومی برای اینجانب ارسال نمایند.
در پناه لطف الهی موفق باشید.
منصور واعظی  
 
/ 0 نظر / 123 بازدید