علم اطلاعات و دانش شناسی

کتابداری - انجمن کتابداران - آموزش کتابداری - اخبار فرهنگی و کتابداری

 

مهندس سید جواد معینی:

کسب رتبه نخست استان همدان در جذب اعضای فعال کتابخانه‌ای

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران سید جواد معینی رییس کتابخانه عمومی کبودراهنگ استان همدان با گله از برخی تبعیض‌ها، تنها مشکل کتابخانه‌های این شهرستان را جذب نیم درصد سهم کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری‌ها عنوان کرد؛ مشکلی که با حمایت ویژه مسوولان و معاونان استان و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور قابل حل است.

سیدجواد معینی، رییس کتابخانه‌های شهرستان کبودراهنگ، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: کتابخانه‌های این شهرستان در مدت یک‌سال تنها موفق به دریافت حدود هشتاد میلیون ریال از سهم نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها می‌شوند، در حالی که کتابخانه‌های برخی از شهرستان‌ها در طول سال تا 450 میلیون ریال دریافت می‌کنند. 
معینی بیان کرد: این شهرستان از لحاظ سرانه کتاب در رتبه سوم استان و از لحاظ استفاده از طرح «کتاب من» در رتبه نخست استان همدان قرار دارد. 
وی با بیان این‌که کبودراهنگ موفق به کسب رتبه نخست استان همدان در جذب اعضای فعال کتابخانه‌ای در سال 1390 شد، گفت: این شهرستان دارای جمعیتی افزون‌ بر 136 هزار نفر است که توانسته‌ 6/4 این جمعیت را به عضویت فعال کتابخانه‌هایش درآورد. 
رییس کتابخانه‌های شهرستان کبودراهنگ درباره بازدید فرماندار این شهرستان از بخش کودک کتابخانه‌های این شهرستان گفت: مسلم غلامی، فرماندار این شهرستان، ضمن قدردانی از کسب رتبه نخست استانی در جذب اعضا، از بخش مجزا کودک در کتابخانه‌های کبودرآهنگ که در بهمن ماه سال 1390 افتتاح شده بودند، بازدید کرد. 
وی با اشاره به منابع کتابخانه‌های کبودراهنگ که افزون بر 52 هزار عنوان کتاب را شامل می‌شوند، بیان کرد: این شهرستان دارای چهار کتابخانه عمومی شهری و دو کتابخانه عمومی روستایی فعال است که تمامی آن‌ها به بخش مجزای کودک مجهزند. مجموعه این کتابخانه‌ها برای هر صد نفر زیربنای یک و نیم متر مربع و 37 جلد کتاب را فراهم کرده‌اند
وی با بیان این‌که در مرحله نخست، مجموع منابع بخش مجزای کودک این کتابخانه‌ها شامل شش هزار عنوان کتاب می‌شوند و بخش منبع از مخزن کتابخانه جداست، گفت: این بخش دارای میز و صندلی استاندارد کودک و کتاب برای سه رده سنی کودکان است. بخش مستقل کودک کتابخانه‌ها با نقاشی‌هایی برای این گروه سنی و تزییناتی مناسب و زیبا آراسته شده‌اند. 
معینی افزود: همچنین شهرستان کبودراهنگ دارای دو کتابخانه مشارکتی «پایگاه هوایی سوم شکاری شهید نوژه» و «جمعیت هلال احمر» است.
رییس کتابخانه‌های شهرستان کبودراهنگ درباره راه‌اندازی کتابخانه سیار در این شهرستان اظهار کرد: برای راه‌اندازی کتابخانه سیار که در برنامه‌های آینده ما قرار دارد، نیازمند نیروی انسانی آموزش دیده و درآمدزایی هستیم، به این معنا که سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری‌ها به‌طور کامل پرداخت نمی‌شوند. البته اگر هم پرداخت شوند، برای این کار بسیار ناچیز است. 
وی همچنین از افتتاح یک کتابخانه در روستای «داقداق آباد» خبر داد و بیان کرد: این کتابخانه روستایی با زیربنای 300 متر مربع در روستای «داقداق آباد» از توابع کبودراهنگ استان همدان قرار دارد و همزمان با هفته دولت افتتاح خواهد شد

 

[ ۱۳٩۱/٤/۳ ] [ ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ ] [ جمشید چایانی - کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه