علم اطلاعات و دانش شناسی

کتابداری - انجمن کتابداران - آموزش کتابداری - اخبار فرهنگی و کتابداری

در مراسمی فاضل عبادی مدیر کل سابق  کتابخانه های همدان تودیع و ارشاد استعدادی به عنوان مدیر کل جدید معرفی شد.

سیدجواد سادات فاطمی با بیان اینکه هر کس در هر جایگاهی که قرار می‌گیرد باید خدمت کند، افزود:‌ از نگاه دینی هر کس چه وکیل، چه وزیر و چه مستخدم تفاوت ماهوی با هم ندارند امکان دارد کسی که در جایگاه پایین قرار دارد از نظر اندیشمندی و الهی بالاتر از رتبه‌های به ظاهر بالا باشد.
در ادامه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گفت: فعالیت‌هایی که از سال 85 به بعد انجام شده به صورت گروهی با بهره‌گیری از توانمندی مجموعه انجام شده که در این راستا نسبت به تشکیل کارگروه‌های تخصصی زیرمجموعه شورای برنامه‌ریزی اقدام گردیده است.
فاضل عبادی مأموریت اصلی این اداره کل را ارتقای مطالعه مفید بر اساس سیاست‌های برنامه پنجم توسعه و منویات رهبر معظم انقلاب دانست و افزود: در این ارتباط توسعه فضای کتابخانه‌های عمومی به عنوان مهم‌ترین زیرساخت برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در دولت‌های نهم و دهم انجام شده است.
عبادی گفت: خوشبختانه فضای عمومی کتابخانه‌ها گسترش ویژه‌ای داشته؛ به طوری که به بیش از دو برابر رسیده است. همچنین قبل از سال 85 فضای زیربنایی برای هر 100 نفر در استان 90 سانتیمتر بود که هم‌اینک به 13/2 سانتیمتر رسیده است.
مدیر سابق کتابخانه‌های عمومی استان با اعلام اینکه هم‌اینک سه درصد جمعیت استان تحت پوشش کتابخانه‌های عمومی هستند، گفت: در این مدت ارتقای سطح مشارکت‌های مردمی را داشتیم چنانچه 4 میلیارد تومان زمین توسط مردم یا نهادهای دولتی اهدا شد.
وی تشکیل انجمن‌های ادبی، بهبود تجهیزات و استفاده از فناوری‌های نوین را از جمله عملکرد مدیریت برشمرد و گفت: ارتقای نیروی انسانی از برنامه‌های جدی این اداره کل بود که از طریق آزمون گزینش شدند و هم‌اینک 63 درصد از نیروهای جدید متخصص هستند که مهم‌ترین سرمایه اداره محسوب می‌شوند.
مدیر سابق کتابخانه‌های عمومی استان اظهار داشت: کتابخانه‌ها مهم‌ترین پایگاه فرهنگی و اجتماعی هستند و اگر بناست بر این مبنا کار کنند، باید کل رفتارها تغییر کند؛ به گونه‌ای که کتابدار فقط مسئول عضوگیری و ثبت‌نام اعضا نباشد بلکه ضمن تعامل با مؤسسات و پایگاه‌های دیگر به دنبال جذب نیروهای فرهنگی و اجتماعی در محیط‌های محله، مدرسه و مسجد باشد.
در این مراسم حجت‌الاسلام مرتضی حسنی‌حلم به نمایندگی از انجمن کتابخانه‌های عمومی استان نیز گفت: نگاه ما به مسئولیتی که می‌پذیریم نگاه به یک کالا نیست بلکه نگاه به فرصتی است که باید از آن به نحو احسن برای خدمت استفاده کرد.
وی با اعلام اینکه مدیر سابق، پرتلاش و استوار در این راه حرکت کرد، افزود:‌ مدیر سابق پُز مدیریتی نداشت و ما در تمام جلسات تلاش و پیگیر بودن وی را شاهد بودیم.
حجت‌الاسلام مرتضی حسنی‌حلم که ریاست بنیاد غدیر را نیز عهده‌دار است، گفت:‌ جایگاه کتاب و کتابخوانی برای همه مشخص است آنچه مهم است این است که بتوانیم به این وسیله فرهنگ مردم را ارتقا دهیم.
این مسئول افزود:‌ سرانه مطالعه در کشور قابل قبول نیست اگر به وضعیت موجود راضی باشیم باید گفت که فاتحه خودمان را خودمان خوانده‌ایم.
وی تأکید کرد:‌ باید سرانه کتاب و کتابخوانی و یارانه تألیف و نشر کتاب افزایش یابد؛ به گونه‌ای که هر شهروند از یک نشریه برخوردار شود.
رئیس بنیاد غدیر بیان داشت: تا زمانی که آگاهی و باور عمومی مردم را نسبت به هنجارها بالا نبریم نمی‌توانیم به اهداف یک شهر آرمانی دست یابیم که همه اینها از مطالعه و کتاب به دست می‌آید.
مدیر کل جدید نیز در این مراسم ، گفت: همه ما در جاری و ساری ساختن منویات رهبری مسئول هستیم و باید تلاش کنیم که به اهداف سند چشم‌انداز دست یابیم.
ارشاد استعدادی افزود: ترویج فرهنگ کتابخوانی عزم عمومی را می‌طلبد و این رسالتی است که بر عهده کتابخانه‌های عمومی استان نهاده شده است.
وی گفت: بحث، بحث تغییر و تحول است باید تحول در ظرف و مظروف آن باشد که این مسأله حمایت را می‌طلبد.
مدیر جدید کتابخانه‌های استان در خاتمه گفت: اعتقاد دارم مسئولی که نسبت به کار خود دغدغه نداشته باشد اگر نگویم خائن است خادم هم نیست. خدمت مرجع و اصل اولیه کار است که باید با حمایت مسئولان به سرانجام برسد.
در پایان این مراسم از زحمات فاضل عبادی مدیر سابق تقدیر و ارشاد استعدادی به عنوان مدیر کل جدید اداره امور کتابخانه‌های عمومی استان منصوب شد.

[ ۱۳٩۱/٤/۱ ] [ ۳:٤۱ ‎ب.ظ ] [ جمشید چایانی - کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه