علم اطلاعات و دانش شناسی

کتابداری - انجمن کتابداران - آموزش کتابداری - اخبار فرهنگی و کتابداری

متن خلاصه   

 مقدمه: حرفه­مندان حوزۀ کتابداری و اطلاع­رسانی به عنوان وابستگان به حرفه­ای انسان­مدار و خدمت­محور، قطعاً در حین ایفای نقش حرفه­ای­شان با موقعیّت­هایی روبرو می­شوند که در آن می­بایست به مجموعه­ای از تکالیف و مسئولیّت­های اخلاقی واقف بوده تا بتوانند وظایف حرفه­ای­شان را به بهترین نحو ممکن اعمال کنند. مهم­ترین این تکالیف و مسئولیّت­های اخلاقی در اینجا فهرست شده­اند. میثاق جمعی کتابداران و اطلاع­رسانان ایرانی به انجام این تکالیف، هم می­تواند زمینه­ساز آن باشد تا نقش و کارکرد واقعی و آرمان­های افتخارآمیز حرفه به شکلی بهتر و به نحوی مؤثرتر عملی گردد و هم سبب­ساز ارتقاء و بهبود وجهۀ اجتماعی حرفه و حرفه­مندان حوزۀ کتابداری و اطلاع­رسانی شود. بدین سان، به گمان ما، هر چه این اصول و توصیه­های اخلاقی، عملی­تر گردند، تأمین منفعت دوجانبۀ حرفه­مندان و نیز مخاطبان بالقوّه و بالفعل حرفه، محتمل­تر خواهد بود.     ما کتابداران و اطلاع­رسانان ایرانی در مقابل مراجعان و استفاده­کنندگان از خدمات حرفه، پیمان می­بندیم که:

 • عالی­ترین سطح خدمات حرفه­ای را به کلیّۀ کاربران، بدون هیچ گونه چشمداشتی، ارایه کنیم. این هدف از طریق فراهم­آوری و سازمان­دهی مناسب منابع اطلاعاتی، تدوین خطّ مشی­های خدماتی مناسب، تسهیل دسترسی و پاسخگویی مسئولانه به تمام نیازهای اطلاعاتی کاربران و مراجعان و نظایر آن محقّق خواهد شد.  
 • به حریم شخصی کاربران و مراجعان احترام می­گذاریم و برای تضمین آزادی مطالعۀ افراد و نیز حقّ همگانی دسترسی آزاد به اطلاعات مورد نیاز، از این حریم دفاع می­کنیم. از این رو، هیچ گونه اطلاعاتی در ارتباط با جزییات هر گونه منابع اطلاعاتی جستجو شده یا مورد استفادۀ کاربران و مراجعان را در اختیار دیگران  قرار نمی­دهیم و در برابر تمام فشارهایی که برای این افشاء انجام می­شود، مقاومت می­نماییم؛ مگر حکم قانونی از سوی مراجع ذی­صلاح قضایی، خلاف آن را اقتضاء کند.
 • بر آنیم تا عالی­ترین شرایط ممکن جهت استفاده از منابع اطلاعاتی و شبکه­های اطلاع­رسانی را به تمام استفاده­کنندگان، به دور از هر گونه تبعیض نژادی، قومی، سنّی، اعتقادی و اجتماعی، فراهم ­سازیم.
 • کوشش ما بر آن است که در کلیّۀ مراحل ارایۀ خدمات حرفه­ای، از کلیّۀ موقعیّت­هایی که در آنها ممکن است، علایق و سلایق ما، منافع کاربران و استفاده­کنندگان از خدمات کتابداری و اطلاع­رسانی را تحت تأثیر قرار دهد اجتناب کرده و از دخالت دادن علایق و تمایلات شخصی در این باره خودداری کنیم.
 • ما کتابداران و اطلاع­رسانان ایرانی می­کوشیم تا با کاربران و بهره­گیران از خدمات کتابداری و اطلاع­رسانی، صادق بوده و در تعامل با آنان، با متانت، انصاف و صمیّت عمل کرده و نسبت به پاسخگویی دقیق و مناسب به خواسته­ها و نیازهای اطلاعاتی­شان، خود را متعهّد می­دانیم.
 • گرچه معتقدیم که کتابداران شاغل در سازمان­ها و مؤسّسات می­بایست تلاش کنند تا اهداف و رسالت­های محوّله از سوی سازمان­های متبوع را در قالب خدمات حرفه­ای خود محقّق سازند؛ لیکن اگر این اهداف و روش­های ابلاغ شده از سوی سازمان­های متبوع با آرمان­های حرفه در تضاد بود ما کتابداران تمام تلاش و مساعی خود را به کار خواهیم بست تا با توجیه منطقی و مؤثّر سازمان متبوعه، اهداف و روش­های ابلاغی را به گونه­ای اصلاح سازیم تا با آرمان­های حرفه نظیر دسترسی آزاد و همگانی به اطلاعات، منع سانسور و مانند آن تضادّی نداشته باشد.
 • در انجام کارهای تخصّصی و حرفه­ای نظیر سازماندهی منابع اطلاعاتی، خود را ملتزم به رعایت قوانین، موافقت­نامه­ها و استانداردهای تأیید شده از سوی مراجع رسمی و ذی­صلاح می­دانیم.
 • به اصل ارزیابی و اجرای مستمر آن دربارۀ خدمات ارایه شده به کاربران و مراجعان، معتقدیم.
 • هر گونه موقعیّت و فرصتی را جهت بهبود نگرش عموم نسبت به اعتبار و آرمان­های حرفه، مغتنم می­شماریم.
 • تلاش برای تعالی حرفۀ کتابداری و اطلاع­رسانی از طریق افزایش دانش و مهارت­های حرفه­ای خود و نیز تشویق به پیشرفت حرفه­ای همکاران و ترویج آرمان­های حرفه را همواره وجه همّت خود قرار می­دهیم.
 • با حمایت از نوآوری­ها و استفاده از فنّاوری­های نوین اطلاع­رسانی؛ و نیز به اشتراک­گذاری دوسویۀ دانش و مهارت­های حرفه­ای خود با دیگر حرفه­مندان و استفاده­کنندگان از خدمات اطلاعاتی، می­کوشیم تا هم کارآیی حرفه­ای خود را افزایش دهیم؛ و هم در بهبود وجهۀ حرفه در منظر دیگران و پیشبرد اهداف حرفه­ای مؤثر باشیم.
 • در نهایت، ما کتابداران و اطلاع­رسانان ایران، ضمن پذیرش و احترام نسبت به مالکیّت معنوی، دفاع اصولی از آزادی اندیشه و تشویق آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات و عقاید را وظیفۀ اصلی خود قلمداد کرده، و در چارچوب اصول مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مخالفت خود را با هر گونه جریان غیرقانونی و سانسور اطلاعات اعلان کرده و در این راستا از هیچ اقدام قانونی کوتاهی نخواهیم کرد. 
[1]  این پیش نویس بر اساس متن پیشنهادی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران (شاخه قم) و به کوشش تنی چند از کتاابداران و دانشجویان کتابداری و همچنین با همفکری برخی از استادان صاحب نظر و پیشکسوت تدوین شده است. امیدوار است که صاحب نظران دیگر دیدگاههای خود را پیرامون محتوای متن حاضر به انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران ارائه دهند تا متن نهایی تدوین و تصویب شود. به همین لحاظ و تا هنگامی که متن تصویب نهایی نشده است قابل استناد نخواهد بود.

 

[ ۱۳٩٠/۱/٢٢ ] [ ٤:۳٧ ‎ب.ظ ] [ جمشید چایانی - کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه