علم اطلاعات و دانش شناسی

کتابداری - انجمن کتابداران - آموزش کتابداری - اخبار فرهنگی و کتابداری

کتابخانه ویژه کودک تان را بسازید!
کتابخانه ویژه کودک تان را بسازید!

 با برپا کردن کتابخانه ای برای کودک در خانه، اهمیت کتاب در ذهن او نقش می بندد و اشتیاق او به خواندن را بیشتر و بیشتر می کند. می توانید از این رهنمود ها برای برپا کردن کتابخانه ویژه ای برای کودک تان در خانه بهره ببرید:
جمع آوری کتاب ها

  • به یک گنج یاب تبدیل شوید! حراجی در کتاب فروشی ها را دنبال کنید، به فروشگاه های مختلف خانگی و مکان فروش کتاب های دست دوم سر بزنید. 
  • برنامه ای برای مبادله کتاب با دوستان، همسایه ها وکتابخانه مدرسه داشته باشید.
  • خانواده و دوستان خود را تشویق کنید در جشن ها و مناسبت ها به کودک شما کتاب هدیه کنند.
  • کتاب های غیر داستان با کیفیت و مجله های مناسب برای کودکان را فراموش نکنید!

آماده کردن کتابخانه

  • برای ساخت کتابخانه، یک جعبه مقوایی یا چوبی و یا بخشی از کتابخانه خانه می تواند کتابخانه خوبی برای کودک باشد. به همراه کودک تان  کتابخانه اش را تزیین و آماده استفاده کنید.
  • مکان مشخصی را برای کتابخانه کودک تان درنظربگیرید تا او به راحتی به کتاب هایش دسترسی داشته باشد. گوشه دنجی در اتاق کودک یا درصورت علاقه او به حضور در جمع خانواده، گوشه ای دراتاق نشیمن می تواند مناسب باشد.
  • به کودک کمک کنید تا کتاب ها را با یک نظم  مشخص بچیند، به طوری که بتواند کتاب مورد نظرش را به آسانی بیابد. برای نمونه بخشی برای کتاب های مورد علاقه اش، بخشی برای کتاب های مربوط به حیوانات، قسمتی دیگر سرگرمی ها و ... .
  • روی کتاب ها برچسبی بزنید که نشان دهنده مالکیت کودک باشد و هویت جدیدی هم به کتاب های قدیمی بدهد. می توانید خودتان برچسب ها را درست کنید و یا ازبرچسب های آماده که توسط تصویرگران کتاب کودک طراحی شده ودر سایت های مختلف موجود است استفاده کنید.
  • با فرزندتان به کتابخانه محله زندگی تان بروید و زمانی را با او در بخش ویژه کودکان به گشتن در میان قفسه های کتاب بپردازید. سپس در خانه از او بخواهید که حتماً بخشی از قفسه کتابخانه اش را برای کتاب های امانتی درنظربگیرد وآن ها را در آن جا قرار دهد.

 با گردآوری کتاب ها و خواندن آن ها به بخشی از فعالیت های روزانه زندگی، این پیام را به کودک خود می فرستید که کتاب ها ارزشمند و لذت بخش هستند و بسیار می توان از آن ها آموخت.

برگردان: 
زهرا جوادی
کلیدواژه: 
اهمیت کتاب، کتابخانه ویژه ای برای کودک،کتاب های غیر داستان ،مبادله کتاب با دوستان،مکان کتابخانه

[ ۱۳۸٩/٧/٢٠ ] [ ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ ] [ جمشید چایانی - کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه