علم اطلاعات و دانش شناسی

کتابداری - انجمن کتابداران - آموزش کتابداری - اخبار فرهنگی و کتابداری

وب‌سایت دانش‌‌نامه‌ها
در این دانش‌نامه‌های آنلاین می‌توان درباره هر موضوعی جست‌و‌جو کرد:
Encyclopedia Britannica Online: در این وب‌سایت می‌توانید علاوه بر اطلس‌ها به تاریخچه موضوعات مختلف هم دسترسی پیدا کنید. برای این کار کافی است به آدرس Britannica.com مراجعه کنید.
MSN Encarta: یکی از وب‌سایت‌های زیرمجموعه MSN است که با مقالات مختلف به عنوان یک اطلس، فرهنگ لغت و مهم‌تر از آن یک دایره‌المعارف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وب‌سایت در آدرس Encarta.msn.com در دسترس است.
Medical Encyclopedia: در این وب‌سایت می‌توانید جواب تمام سوالات پزشکی خود را پیدا کنید، تنها کافی است به آدرس nlm.nih.gov/medlineplus/encyclopedia.html مراجعه کنید.
Encyclopedia Smith Sonian: کاربران می‌توانند در این وب‌سایت با آدرس Si.edu/encyclopedia-si اطلاعات مختلفی را مرور کنند.
Encyclopedia: وب‌سایت encyclopedia.com هم اطلاعات متنوع از منابع و مراجع دانشگاهی معتبر را جمع‌آوی کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
Classic Encyclopedia: در این دانش‌نامه کاربران می‌توانند تمام اطلاعات تاریخی مورد نیازشان را در آدرس 1911encyclopedia.org/main-page پیدا کنند.

وب‌سایت‌های علوم و ریاضیات
این وب‌سایت های علمی عبارتند از:
Howstuffworks: این وب‌سایت با آدرس/ Howstuffworks می‌تواند جزئیات دقیق درباره علوم مختلف را به کاربرانش ارائه کند.
Physlink: در وب‌سایت Physlink.com می‌توانید جواب تمام سوالات و مسائل مربوط به علم فیزیک را پیدا کنید.
NatureServe Explorer: در اینجا می‌توانید اطلاعات مربوط به علم زیست‌شناسی جانوری و مطالب مرتبط با آن را پیدا کنید. برای این کار کافی است به آدرس
natureserve.org/explorer مراجعه کنید.
Online Encyclopedia of Integer Sequences: در این وب‌سایت با مسائل مختلف ریاضیات به سادگی روبه‌رو شده و راه‌حل آنها را پیدا کنید. این وب‌سایت در آدرس research.att.com/%7enjas/sequences/index.html در دسترس است.
Encyclopedia of life: این دانش‌نامه آنلاین شامل آرشیو کاملی از اطلاعات مختلف علوم فضایی، جانوری، میکروب‌شناسی، زیست‌شناسی گیاهان و تمام اطلاعات مربوط به موجودات زنده را در اختیار کاربران می‌گذارد. کاربران برای دسترسی به این سایت می‌توانند به آدرس eol.org مراجعه کنند.

وب‌سایت‌های مطالعات اجتماعی
در این سایت‌ها مطالب مربوط به مطالعات اجتماعی و تاریخی در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.
Stanford Encyclopedia of philosophy: در این وب‌سایت که از زیرمجموعه‌های دانشگاه بین‌المللی استنفورد است، کاربران می‌توانند نام فیلسوف‌های مختلف، عقاید آنها و اطلاعات مربوط به علوم فلسفه مختلف را پیدا کنند. این سایت در آدرس Plato.stanford.eduدر دسترس است.
Encyclopedia of Psychology: در اینجا می‌توانید اطلاعات مختلفی درباره بیماری‌های روحی، مشهورترین روانشناسان و تئوری‌هایشان را پیدا کنید. برای این کار کافی است به آدرس/ Psychology.org مراجعه کنید.
HyperHistory: این وب‌سایت با آدرس hyperhistory.com/online-n2/history-n2/a.html تمام اطلاعات تاریخ 3000 ساله جهان را به کاربران ارائه می‌کند.

وب‌سایت‌های تکنولوژی
این وب‌سایت‌ها عبارتند از:
TechEncyclopedia: تعاریف و توضیحات مربوط به بیش از 20000 اصطلاح مربوط به علم IT در آدرس techweb.com/encyclopedia در دسترس است.
Webopedia: در وب‌سایت webopedia.com می‌توانید معانی تکنولوژی‌های مختلف به‌کار رفته در محصولات و خدمات جدید را پیدا کنید.
Internet Archive: در این وب‌سایت با آدرس
archive.org/index.php می‌توانید درباره تاریخ اینترنت و اطلاعات مختلف مربوط به آن اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

وب‌سایت‌های زبان و ادبیات
در این وب‌سایت‌ها می‌توانید معانی واژه‌ها و ساختارهای زبانی مختلف را بیابید:
Merriam Webster: این وب‌سایت که مربوط به فرهنگ لغت بزرگ وبستر است، معنی تمام‌ لغت‌ها را به صورت آنلاین به کاربران می‌دهد. برای این کار کافی است به آدرس Merriam-webster.com مراجعه کرد.
Ask Oxford: این وب‌سایت که براساس فرهنگ لغت انگلیسی Oxford طراحی شده علاوه‌بر معانی واژه‌ها، اطلاعات گرامری را هم در آدرس askoxford.com در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
Dictionary: وب‌سایت dictionary.com هم راحت‌ترین فرهنگ لغت آنلاین است که علاوه‌بر معنی واژه، روش تلفظ آن را هم به کاربران ارائه می‌کند.

وب‌سایت‌های هنری
این وب‌سایت‌ها عبارتند از:
Artcyclopedia: یک دانش‌ آنلاین برای جست‌و‌جو درباره هنرمندان، آثار و دوره‌های هنری مختلف که در آدرس artcyclopedia.com در دسترس است.
Instrument Encyclopedia: این وب‌سایت با آدرس Si-umich.edu/chico/instrument اطلاعات مربوط به لوازم هنری و سازهای موسیقی مختلف را به کاربران می‌دهد. این وب‌سایت زیرمجموعه سایت دانشگاه میشیگان است.
Internet Movie Database: یک مرجع آنلاین مناسب برای دسترسی به اطلاعات مختلف مربوط به فیلم‌های سینمای جهان که در آدرس
imdb.com در دسترس است.

[ ۱۳٩۱/۱۱/۱٧ ] [ ۸:٥۸ ‎ق.ظ ] [ جمشید چایانی - کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه