علم اطلاعات و دانش شناسی

کتابداری - انجمن کتابداران - آموزش کتابداری - اخبار فرهنگی و کتابداری

Vatican Library, Vatican City, Rome

کتابخانه ی واتیکان، یکی از قدیمی ترین کتابخانه ها در دنیاست که شامل یکی از مهم ترین مجموعه ها و متن های تاریخی ست. رسما در سال ۱۴۷۵ میلادی بنا نهاده شد و شامل ۷۵۰۰۰ دستخط قدیمی از تمام تاریخ است. کتابخانه از جولای ۲۰۰۷ به طور موقت و به علت بازسازی آن بر روی عموم بسته شد که پیش بینی می شود تا سپتامبر ۲۰۱۰ روند بازسازی کامل شود.

Austrian National Library

کتابخانه ی ملی اتریش که بزرگترین کتابخانه ی این کشور است در شهر وین، پایتخت اتریش، واقع شده است. کتابخانه شامل، کاغذهای پاپیروس، دستخطهای قدیمی، کتابهای باستانی و نایاب، نقشه ها، عکس ها و … است.

Library of the National Palace of Mafra, Portugal

کتابخانه ی کاخ Marfa در شهر Marfa پرتغال واقع شده است(این کاخ طی سلطنت John V ساخته شد). این کتابخانه که در طبقه ی دوم واقع شده توسط معمار پرتغالی Manuel Caetano de Sousa ساخته شد. کف ِ باشکوه ِ این کتابخانه با کاشی های گل رز و با مرمر سفید و خاکستری پوشانده شده است. قفسه های چوبی به شکل معماری قرن هجدهم در دیوارهای کناری در دو ردیف واقع شده اند که توسط یک بالکون با نرده ی چوبی جدا شده است.

Library of Parliament, Ottawa, Canada

کتابخانه ی پارلمان(Library of Parliament)، منبع اصلی پژوهشی و اطلاعاتی پارلمان کشور کانادا است. قسمت اصلی این کتابخانه در Centre Block(ساختمان اصلی پارلمان کانادا) واقع شده است. کتابخانه توسط Thomas Fuller و Chilion Jones با الهام از Museum Reading Room بریتانیا ساخته شد.

New York Public Library

کتابخانه ی عمومی نیویورک با ۸۷ شعبه یکی از بزرگترین کتابخانه های عمومی جهان است. این کتابخانه یکی از پیشتازان ِ کتابخانه های عمومی جهان و یکی از مهم ترین کتابخانه های پژوهشی ست. بیش از ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار کتاب را در خود جای داده است و بودجه ایی بیش از ۵۰ میلیون دلار دارد. به بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر سرویس می دهد و نیز دارای ۳۱۴۷ کارمند است.

Klementium Library, Prague, Czech Republic

Clementinum یکی از کتابخانه های تاریخی پراگ، پایتخت کشور چک، است که اکنون به عنوان کتابخانه ی ملی جمهوری چک مورد استفاده قرار می گیرد. کتابخانه ی ملی چک، در سال ۲۰۰۵ جایزه ی Memory of the World یونسکو را دریافت کرد.

Wiblingen Monestary Library, Ulm, Germany

صومعه ی Wiblingen تشکیل دهنده ی صومعه ی بندیکتی در آلمان بود که بعدا به عنوان سربازخانه مورد استفاده قرار گرفت. صومعه در سال ۱۰۹۳ میلادی ساخته شد. کتابخانه ی مشهوری نیز در بخش شمالی صومعه در سال ۱۷۴۴ ساخته شد

سفری به کتابخانه های زیبا در سرتاسر دنیا

اینجا تصاویری مسحور کننده را برای شما آماده کرده ام. شاید دسترسی به بعضی، بهتر بگویم اکثر، این کتابخانه ها که معماری فریبنده ایی دارند برای مان مقدور نباشد ولی حداقل می توانیم نگاهی به آنها داشته باشیم. در انتهای هر تصویر که مربوط به کتابخانه ایی است، توضیحاتی را هم اضافه کرده ام. امیدوارم لذت ببرید. ببینید:

Abbey library of Saint Gall

این کتابخانه با نام Abbey library of Saint Gall در کشور سوییس واقع شده است. مجموعه ی کتابخانه قدیمی ترین در سوییس است و یکی از اولین و مهم ترین کتابخانه های رهبانیت(یا ترک دنیا شیوه ایی است که راهبان در پیش میگیرند) در دنیاست. شامل ۲۱۰۰ کتاب خطی است که تاریخشان به قرون ۸ تا ۱۵ میلادی باز می گردد و ۱۶۵۰ کتاب قدیمی را در خود جای داده است.

Biblioteca Geral University of Coimbra

کتابخانه ی Joanina کتابخانه ایی به سبک معماری خاص قرن هجدهم میلادی است که در قرن هجدهم طی سلطنت John V بر پرتغال، ساخته شده است. این کتابخانه در شهر کویمبرای پرتغال واقع شده است و قسمتی از کتابخانه ی عمومی دانشگاه کویمبرا است.

Bibliothèque nationale de France

این تصویر متعلق به کتابخانه ی ملی ِ فرانسه با نام Bibliothèque nationale de France است که در سال ۱۳۶۸ میلادی در شهر پاریس ساخته شده است. بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از این کتابخانه استفاده می کنند. بودجه ایی ۲۵۴ میلیون یورویی دارد و ۲۷۰۰ نفر نیز در آن مشغول به کار هستند!

El Escorial Library, San Lorenzo, Spain

این کتابخانه که در اسپانیا واقع شده است، El Escorial نام دارد. El Escorial در واقع محل اقامت پادشاه اسپانیا بوده است که یکی از میراث های جهانی یونسکو نیز می باشد. El Escorial در ۴۵ کیلومتری ِ شمال غربی مادرید، پایتخت اسپانیا، واقع شده است.

George Peabody Library

کتابخانه ی جورج پی بادی(George Peabody) کتابخانه ایی تاریخی از بنیاد پی بادی است که در بزرگترین شهر ایالت مریلند، بالتیمور، ایالات متحده واقع شده است.

Library of Congress, Washington, DC, USA

کتابخانه ی ملی کنگره ی ایالات متحده بزرگترین کتابخانه ی دنیاست که در پایتخت ایالات متحده، واشنگتن دی سی، واقع شده است. ۳۰ میلیون کتاب را در خود جای داده است و اسناد چاپ شده در آن به ۴۷۰ زبان مختلف می باشد. این کتابخانه بیش از ۶۱۳ میلیون دلار بودجه دارد و ۳۶۳۷ نفر نیز در آنجا کار میکنند.

Real Gabinete Portugues De Leitura Rio De Janeiro

کتابخانه ی Real Gabinete Portugues De Leitura در ریو دوژانیروی برزیل قرار دارد. بنیاد در سال ۱۸۳۷ توسط گروهی ۴۳ نفره از پناهنده های سیاسی پرتغالی برای ارتقا فرهنگ در بین اجتماع پرتغالی ساخته شد. شعبه ی اصلی ساختمان کنونی توسط معمار پرتغالی Rafael da Silva e Castro بین ۱۸۸۰ تا ۱۸۸۷ ساخته شد.

Suzzallo Library

کتابخانه ی Suzzallo کتابخانه ی مرکزی دانشگاه واشنگتن در شهر سیاتل ایالات متحده است. نام این کتابخانه از نام رییس دانشگاه واشنگتن که از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۶ عهده دار این منصب بود، برگرفته شده است.

Trinity College LIbrary

کتابخانه ی دانشگاه Trinity واقع در شهر دوبلین ایرلند و بزرگترین کتابخانه ی این کشور است. ۱۸۰ نفر در این کتابخانه مشغول به کار هستند.

[ ۱۳۸٩/٥/٤ ] [ ٤:۳٩ ‎ب.ظ ] [ جمشید چایانی - کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه