علم اطلاعات و دانش شناسی

کتابداری - انجمن کتابداران - آموزش کتابداری - اخبار فرهنگی و کتابداری

دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور:
تا پایان دولت دهم تعداد کتابخانه‌های کشور به 3200 مورد می‌رسد

خبرگزاری فارس: دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: تا پایان دولت دهم تعداد کتابخانه‌های عمومی را به 3 هزار و 200 کتابخانه ارتقا می‌دهیم که انتظار داریم به این هدف دست یابیم.

خبرگزاری فارس: تا پایان دولت دهم تعداد کتابخانه‌های کشور به 3200 مورد می‌رسد

منصور واعظی در حاشیه نشست با کتابداران اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: هرچند رسیدن به عدد 3 هزار و 200 کتابخانه در کشور کار سختی است اما به یقین به متراژ مورد نظر در سرانه کتابخانه‌ای دست خواهیم یافت.

دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور به تاریخچه تاسیس اولین کتابخانه در کنار دارالفنون اشاره کرد و گفت: از آن دوران تا سال 84 بیش از یک هزار و 600 کتابخانه در کشور تاسیس شد که همچنان این روند با قوت و قدرت در دولت نهم و دهم ادامه دارد.

این مسئول در خصوص متراژ کتابخانه‌ها و فضای کتابخانه‌ای نیز ابراز داشت: در ابتدای دولت نهم به ازای هر 100 ایرانی کمتر از یک متر مربع فضای کتابخانه‌ای داشتیم که این رقم در حال حاضر به 1.8 متر مربع رسیده است که سعی می‌کنیم تا پایان دولت دهم به دو متر مربع برسد.

واعظی در بخش دیگری از سخنان خود به حمایت‌های نهاد کتابخانه‌ای از کتابخانه‌های مشارکتی اشاره کرد و افزود: تمام منابع مورد نیاز این کتابخانه‌ها را تامین می‌کنیم و مثل کتابخانه‌های نهاد هر هفته کتاب و مجلات جدید را به همراه نرم‌افزار‌ها در اختیار آنها قرار می‌دهیم، ولی مدیریت این مجموعه‌ها به عهده صاحب کتابخانه است.

این مسئول به وجود 120 کتابدار و 67 هزار و 700 جلد کتاب در کتابخانه‌های استان اردبیل اشاره کرد و گفت: گنجینه کتاب نویسندگان استان حرکت ابتکاری و ماندگار در تاریخ فرهنگ و هنر این استان است تا آثار نویسندگان معرفی شده و در معرض نمایش قرار گیرد.

دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور این اقدام را در راستای تشویق نویسندگان و خوانندگان جوان مثبت ارزیابی کرد و افزود: جمع‌آوری آثار 600 نویسنده در این مجموعه به اعتلای هویت فرهنگ و مدنیت این استان کمک می‌کند.

نرم‌افزار گنج جنگ راه‌اندازی شده است

دبیر شورای فرهنگ عمومی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: حوزه دفاع مقدس حوزه ارزشمندی است که خرید کتاب از این حوزه در اولویت برنامه‌های ماست.

وی با بیان اینکه سعی می‌کنیم بهترین آثار دفاع مقدس را در کتابخانه‌ها جمع‌آ‌وری کرده و در اختیار علاقمندان قرار دهیم، افزود معتقدیم نویسندگان این حوزه در گردآوری کتاب‌هایی نظیر رمان، خاطره‌گویی و تدوین آثار برجای مانده باید از حمایت‌های جدی برخوردار شوند.

دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور تولید محتوا در این حوزه را ضروری توصیف کرد و افزود: در حد توان حامی نویسندگان و ناشران در این بخش هستیم و کتاب‌های آنان را نیز خریداری می‌کنیم.

این مسئول به راه‌اندازی نرم افزار گنج جنگ اشاره کرد و ابراز داشت: در این نرم افزار 72 واقعه مهم و شخصیت مهم در جنگ مورد توجه قرار گرفته است.

این مسئول در ادامه به اجرای طرح کتاب من در کتابخانه‌های عمومی کشور اشاره کرد و گفت: هر عضوی با مراجعه به کتابخانه‌های عمومی می‌تواند کتاب مورد نیاز خود را در صورت نبود در فضای کتابخانه‌ای درخواست کند و ما طی دو هفته کتاب تقاضا شده را تامین می‌کنیم.

وی در پایان اظهار داشت بعد از تهیه کتاب، کتابداران موظف هستند به عضو مورد نظر اطلاع‌رسانی کرده و کتاب تهیه شده را به وی تحویل دهند.

[ ۱۳٩۱/٧/۱۱ ] [ ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ ] [ جمشید چایانی - دانشجوی کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران ]

[ نظرات () ]

دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور:
35 درصد جمعیت کل کشور اصلاً مطالعه نمی‌کنند

خبرگزاری فارس: دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: در یک بهت و تعجب واقعی باید اذعان کرد 35 درصد کل کشورمان حتی یک دقیقه نیز در طی روز مطالعه نمی‌‌کنند.

خبرگزاری فارس: 35 درصد جمعیت کل کشور اصلاً مطالعه نمی‌کنند

منصور واعظی در حاشیه سفر به اردبیل در گفت‌وگو اختصاصی با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: سرانه مطالعه در کشورمان نسبت به 14 سال اخیر دو برابر رشد کرده است به طوری که ایرانیان هر روز وقتی را که برای خواندن اختصاص می‌دهند به 79 دقیقه رسیده است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: در فاصله کمتر از 14 سال در همه حوزه‌های مطالعه اعم از خواندن کتاب، مطالعه نشریات و فضای مجازی به دو برابر رشد دست یافته‌ایم ولی همچنان بخش قابل توجهی از جمعیت کشورمان اصلاً مطالعه نمی‌کنند.

وی بیان داشت: در این زمینه اقدام به راه‌اندازی ایستگاه‌‌های مطالعه کردیم که این ایستگاه‌های مطالعه در حقیقت قفسه کتاب است که عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود اردبیل را از لحاظ تاریخی تشیع، شکل‌گیری حکومت واحد شیعی و در جنگ تحمیلی دارای نقشی ممتاز و بی‌بدیل توصیف کرد و افزود: بنده این شهر را مقدس دانسته و به آن عشق می‌ورزم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یادآور شد: به خاطر این ویژگی‌ها همایش فصلی مدیران کل کتابخانه‌های عمومی کشور در سرعین برگزار شد و در این استان در یک ابتکار جالب گنجینه کتاب نویسندگان اردبیل به بهره‌برداری رسید.

منابع کتابخانه‌ای ایران 30 میلیون جلد است

واعظی در مورد اعضای کتابخانه‌ها گفت: تعداد اعضای کتابخانه‌های کشور با گذر از مرز 2.5 میلیون نفر به بیش از 2 برابر نسبت به اوایل دولت نهم که حدود 9 هزار و 500 نفر عضو داشتیم رسیده است.

وی تعداد کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی کشور را  30 میلیون جلد اعلام کرد و ابراز داشت: این رقم در سال‌های گذشته کمتر از 14 میلیون جلد بوده است.

این مسئول شوق‌انگیز‌ترین آمار را مربوط به افزایش سرانه مطالعه اعلام کرد و افزود: سنجش ما در سال 53 نشان می‌دهد این سرانه مطالعه دو دقیقه در روز بود که در سنجش 78 به هفت دقیقه رسید و در آخرین سنجش این رقم به 18 دقیقه و 41 ثانیه تنها در مطالعه کتاب رسیده است.

وی یادآور شد: قرار است همه ساله این سنجش اعلام شده و نتایج سنجش سال 90 نیز در روزهای آینده منتشر می‌شود.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پایان اظهار داشت: سرانه مطالعه در کشور اعم از نشریه، روزنامه، قرآن، ادعیه، کتاب و فضاهای مجازی 79 دقیقه است.

[ ۱۳٩۱/٧/۱۱ ] [ ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ ] [ جمشید چایانی - دانشجوی کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران ]

[ نظرات () ]

؛

 

 

 

 

 

 

منصور واعظی، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور عصر روز گذشته (در جمع خبرنگاران با اشاره به کتاب های موجود در کتابخانه های عمومی کشور، گفت: در حال حاضر 30 میلیون جلد کتاب در دو هزار و 800 کتابخانه عمومی کشور وجود دارد.
وی افزود: در هر کتابخانه عمومی، حدود 11 هزار جلد کتاب وجود دارد و این آمار خوبی است.
واعظی با بیان اینکه در حال حاضر، برای هر 5/2 ایرانی یک جلد کتاب وجود دارد، گفت: این سرانه بسیار پائین است و امیدواریم در سال 1404به ازای هر ایرانی 5/1 جلد کتاب داشته باشیم./س

[ ۱۳٩۱/٧/۱۱ ] [ ۸:۳٥ ‎ق.ظ ] [ جمشید چایانی - دانشجوی کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران ]

[ نظرات () ]

 
1391/7/10 دوشنبه محمد حسن علایی: به پا خواستن ما برای غیرت مسلمانی خودمان است مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: آمده‌ایم تا به دشمنان بگوییم تلاششان برای خاموش کردن این نور بیهوده است چراکه مسلمانان منسجم تر خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمد حسین علایی مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور عصر امروز در مراسم گردهمایی شاعران آیینی ضمن محکوم کردن فیلم موهن آمریکایی گفت: قطعا به پا خواستن ما برای رسول اکرم(ص) برای غیرت مسلمانی خودمان است وگرنه نیازی نیست.

وی ادامه داد: دراین گردهمایی آمده ایم تا به دشمنان بگوییم تلاششان برای خاموش کردن این نور بیهوده است چراکه مسلمانان منسجم تر خواهند شد. هر کاری که بکنید، قرآنش، منطقش و رسالتش برای همه و شما عبرت‌آفرین خواهد بود و موجب اتحاد و انسجام بیشتر مسلمانان می‌شود.

علایی در ادامه بخشی از پیام رهبر معظم انقلاب درپی اهانت نفرت انگیز دشمنان اسلام به ساحت نورانی پیامبر اکرم(ص) را خواند و گفت: زبان شعر و شاعری که یک ابزار دلنشین است، از ابتدا در خدمت افکار و مباحث اسلامی بوده است.

مدیرکل فرهنگی نهاد در پایان اظهار داشت:‌ ان‌شاالله جلسه امروز سرآغاز یک فراخوان برای اشعاری باشد که در عظمت حضرت رسول (ص) سروده می‌شوند و تا عید غدیر به دست ما برسند تا کتابچه شعری به نام «شعر نبوی» در این زمینه منتشر کنیم.
 
 

[ ۱۳٩۱/٧/۱۱ ] [ ۸:٢٩ ‎ق.ظ ] [ جمشید چایانی - دانشجوی کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علوم تحقیقات تهران ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه